Karolina Łuczak, Provident: Ponad połowa Polaków ostrożnie wydaje swoje pieniądze

– Jeżeli mówimy o portfelu Polaka po pandemii, to można zaobserwować w nim bardzo duże zmiany. Ponad połowa Polaków ostrożniej podchodzi do swoich finansów, tak wynika z badania Kantar wykonanego na zlecenie IPF Group, właściciela Provident Polska. 1/3 badanych mocniej skupia się na analizowaniu swojego budżetu – mówi Karolina Łuczak, rzecznik prasowy Provident Polska w rozmowie z ISBnews.TV.

– O wiele większą wagę przywiązujemy też do analizowania produktów finansowych. Coraz dokładniej czytamy umowy i dokładnie je badamy. Ostrożnie podchodzimy do podejmowania decyzji finansowych – dodaje Karolina Łuczak.

Z drugiej strony 25% badanych Polaków nie wprowadziło do swojego zarządzania finansami żadnych zmian. Pozytywnym objawem jest to, że bardzo często mamy zamiar oszczędzać.

– Po opłaceniu wszystkich wydatków około ¼ wszystkich Polaków pieniądze które im zastają przeznacza na oszczędności. 50% badanych mówi, że oszczędza, ale nieregularnie – mówi rzeczniczka Povidenta.

10% Polaków nie stać na oszczędzanie.

– Głównym naszym celem, na który wydajemy najwięcej pieniędzy jest żywność. Na drugim miejscu są opłaty za telefon i media (abonamenty telewizyjne, serwisy streamingowe, itp.) – dodaje Karolina Łuczak.

Ponad połowa (53 proc.) badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku nie pożyczała pieniędzy. Niemal co czwarty badanych (23.7 proc.) zdecydował się zaciągnąć zobowiązanie u członków rodziny, taki sam odsetek zwrócił się do instytucji finansowej, a 8,7 proc. pożyczyło od przyjaciół. Wśród instytucji finansowych zdecydowanie największą popularnością cieszą się banki, z których usług skorzystało 21,1 proc. respondentów.