Pawłowska, GSC: Embargo na rosyjską stal oznacza wzrost jej cen oraz wyrobów gotowych

Embargo na stal ma być elementem kolejnego pakietu sankcji, jakie Unia Europejska nałoży na Rosję za jej atak na Ukrainę. Do tej pory prawie 1/4 stali na polskim rynku pochodziła z hut na wschodzie. Teraz dostawy znacząco się zmniejszyły, co może powodować dla branży przejściowe problemy – mówi prezes  Global Strateg Consulting, Agnieszka Pawłowska w rozmowie z ISBnews.tv

Jeśli przedsiębiorcy, po wprowadzeniu embarga, znajdą sobie innych dostawców, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że będzie ona droższa. Z danych GUS wynika, że średnio tona stali sprowadzonej z Rosji była najtańsza spośród wszystkich najważniejszych importerów.

– Tylko w ciągu ostatniego tygodnia ceny stali poszły w górę o ponad 10%, a z kolei złom zdrożał z 500 do 700 USD za tonę, drożeje też stal chińska. Zatem konkludując: czekają nas ciężkie czasy z uwagi na dostępność jak i kosztowność branży stali i przede wszystkim metalurgicznej, a tym samym finalnie i produktów z nich wytwarzanych – podsumowała Pawłowska.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[