prof. Grzegorz Wrochna, POLSA: Ruszają konsultacje polskich eksperymentów na ISS

 – W minionym roku świętowaliśmy 10 lat obecności w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W tym czasie w Polsce powstało wiele firm rozwijających różne technologie kosmiczne. Rozwinął się tak naprawdę cały sektor kosmiczny — mówi prof. Grzegorz Wrochna prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w rozmowie z ISBnews.TV.

Do tej pory dostarczaliśmy do Europejskiej Agencji Kosmicznej rozmaite komponenty i podzespoły.

– Teraz chcemy już bardziej ambitnie uczestniczyć w pracach ESA i rozmaitych misjach eksploracyjnych. Tym bardziej że dzisiaj kosmos to już nie tylko wyprawy, ale i miejsce działalności gospodarczej. Dane satelitarne są dziś wykorzystywane niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki — dodaje prof. Wrochna.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to dziś wielkie laboratorium umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej.

– Pozwala na badanie wpływu mikrograwitacji na struktury biologiczne i techniczne w wielu różnych dziedzinach, m.in. astrobiologii, astronomii, naukach fizycznych, materiałoznawstwie, pogodzie kosmicznej, meteorologii i badaniach na ludziach, w tym medycynie kosmicznej i naukach przyrodniczych — mówi prezes POLSA.

Do końca lipca br. firmy i podmioty naukowe mogą składać do Polskiej Agencji Kosmicznej propozycje koncepcji eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich celem powinna być weryfikacja technologii w warunkach kosmicznych i prowadzenie badań. Wybrane propozycje poddane zostaną konsultacjom, a najlepsze z nich mają szanse zostać zrealizowane podczas misji na ISS.

 

 

 

[