prof. Zbigniew Gaciong, WUM: Możemy wykorzystać sztuczną inteligencję na korzyść naszych pacjentów

– Nowoczesna technologia, którą mamy w medycynie jest rewolucją. Zwykle straszy się sztuczną inteligencją, a to są naprawdę doskonałe algorytmy, które pozwalają m.in. na szybsze postawienie diagnozy obrazu radiologicznego – powiedział prof. Zbigniew Gaciong, profesor nauk medycznych i nauczyciel akademicki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Forum Innowatorów ESG 2023. ISBnews było partnerem medialnym wydarzenia.

Jak podkreślił, w każdym szpitalu stoi robot, który nie pracuje za człowieka, ale pozwala mu na działanie z większą precyzją. Jego zdaniem prawdopodobnie pracownicy medyczni będą musieli zmienić to, czym się zajmują, ale z korzyścią dla pacjenta.

– Istnieje obawa, że sztuczna inteligencja opanuje świat, dojdzie do buntu maszyn i staniemy się ich niewolnikami. Nie jestem specjalistą od sztucznej inteligencji i nie chciałbym powtarzać takich opinii. Fachowcy podkreślają, że to groźne narzędzie, bo nie wiemy, co tak naprawdę jest w środku. Ja nie wiem jak działa silnik samochodu, ale potrafię jeździć samochodem. I myślę, że podobnie jesteśmy w stanie wykorzystać nowe możliwości technologiczne – podsumował.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud