Brunon Bartkiewicz, ING: Na wakacjach kredytowych korzysta jedynie najbogatszy klient

– Konflikty ukraiński, na Bliskim Wschodzie i w Birmie mają charakter cywilizacyjny, a polityka odgrywa tutaj ogromną rolę. To wielka wojna handlowa o przywództwo na świecie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes banku ING, w rozmowie z ISBnews.TV podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.

Według niego wymiana wskaźnika Wibor na Wiron w kraju jest trudne, a sam proces przemiany wskaźników o różnych metodologiach wymaga czasu. Dodał, że w przypadku struktur kredytów hipotecznych opartych na Wironie, nie różni się on od struktur kredytów w innych polskich bankach, które oparte są na Wiborze.

– Uważam, że nie powinniśmy przedłużać wakacji kredytowych. Ich struktura, z uwzględnieniem czynnika dochodowości, jest zła. Obciąża silnie wyniki banków, które mają obowiązek wpisać do swojego rachunku wyników, skutki, które będą miały miejsce przez najbliższe lata, podczas gdy klient nie odczuwa tych zmian. Pojawia się duża dysproporcja, a korzysta na tym jedynie najbogatszy klient – wyjaśnił.

Prezes Bartkiewicz zaznaczył także, że III kw. był bardzo dobrym okresem dla instytucji finansowych. Dlaczego? Więcej w materiale wideo.