Grzegorz Olszewski, prezes Alior Banku: Alior Bank z rekordowym przychodem za II kwartał

 – Jako zarząd jesteśmy zadowoleni z wyników za II kwartał 2022 r. One są powyżej konsensusu, którego spodziewał się rynek. Rośniemy i perspektywa na kolejne kwartały jest dobra – mówi Grzegorz Olszewski, prezes Alior Banku w rozmowie z ISBnews.TV.

Grupa Alior Bank zamknęła II kw. 2022 r. rekordowymi przychodami na poziomie 1,2 mld zł. Stanowi to wzrost o 34 proc. r/r.

– Wypracowany zysk netto był aż o 75 proc. wyższy, niż w tym samym okresie rok wcześniej, co daje 216 mln zł. Koszty ryzyka mamy niższe od zakładanych i poprawiliśmy nasz portfel kredytowy. O 4,5% wzrosła sprzedaż kredytów hipotecznych a nasz udział w rynku to już 3% – dodaje prezes Olszewski.

Bank wypracował bardzo dobre wyniki nie tylko w obrzeże odsetkowym, ale i prowizyjnym.

– To również wzrost akwizycji i poprawa relacyjności w obszarze klienta indywidualnego. Klienci Alior Banku coraz chętniej korzystają z dodatkowych usług takich jak płatności za autostrady czy BLIK. W obszarze klienta biznesowego coraz więcej firm korzysta z usług księgowych czy też wymiany walut – mówi Grzegorz Olszewski.

Większość operacji w Alior Banku odbywa się za pomocą procesów zdalnych. Bank ogłosił, że „wakacje kredytowe” wpłyną na wyniki finansowa za 3 kwartał.

– Nasz zakładany poziom partycypacji to 60%. To przełoży się na 466 mln. Dodatkowego kosztu – dodaje prezes Olszewski.

W kwestii oprocentowania lokat, to bank konsekwentnie realizuje strategię już od początku roku.

– Realizujemy nasze cele w zakresie płynności, ale też w akwizycji, która poprawiła nam bazę klientów i relację z nimi. Nadal będziemy oferować atrakcyjne oprocentowanie depozytów – zapewnia Grzegorz Olszewski.

Jak zapewnia prezes  Alior Bank skutecznie odpowiada na trudną sytuację w obszarze wysokich stóp procentowych.

– Rośnie nam portfel kredytów hipotecznych. Odwróciliśmy też negatywne tendencje w obrzeże klienta biznesowego. Spadek apetytu na kredyt nas oczywiście niepokoi, ale widzimy też swoje szanse – dodaje prezes Alior Banku.