Grzegorz Szczypior, EVP: Jednoślad z dopłatą do 4000 zł

– Rozwój elektromobilności, który obserwujemy na naszych drogach, z różnych przyczyn rozwija się wciąż bardzo powoli, mimo rządowych programów dopłat do „elektryków” – mówi Grzegorz Szczypior prezes firmy Elektric Vehicles Poland w rozmowie z ISBnews.TV.

Electric Vehicles Poland, firma polskiej grupy kapitałowej Holding1, opracował i uruchomił specjalny program finansowania zakupu motocykli, motorowerów i skuterów elektrycznych, w ramach którego w prosty sposób można skorzystać z rządowej dopłaty w wysokości do 4 000 zł.

– Coraz więcej na naszych ulicach widzimy samochodów na zielonych tablicach, czyli zasilanych prądem, ale mało kto wie, że z programu dopłat mogą skorzystać również użytkownicy jednośladów – dodaje prezes Szczypior.

Proces pozyskania dopłaty do zakupu jednośladu jest bardzo prosty.

– Skorzystać z niego mogą przedsiębiorcy i organizacje społeczne, lecz na razie ustawodawca nie przewidział dostępu do programu osób fizycznych. Naszym zdaniem to duży błąd – mówi Grzegorz Szczypior.

Kwota dofinansowania w przypadku jednośladu to 4000 zł. lub 30% wartości pojazdu.

– To jest bardzo atrakcyjne dla potencjalnych klientów, nie mniej do tej pory złożono w skali całego kraju zaledwie 35 wniosków o takie dofinansowanie. Jestem pewien, że gdyby do programu włączyć osoby fizyczne, zainteresowanie będzie o wiele większe – stwierdza prezes EVP.

Rynek zakupu pojazdów elektrycznych jest zdominowany przez osoby fizyczne.

– Moim zdaniem przedsiębiorcy jeszcze nie odkryli w pełni możliwości, które kryją się za pojazdami elektrycznymi. Porównując na przykład skutery spalinowe które są najczęściej wykorzystywane w usługach kurierskich do skutera elektrycznego widać, że ekonomia sama się tłumaczy. Koszty eksploatacji i nawet zakupu są po stronie „elektryka” – zauważa Grzegorz Szczypior.