Ważny temat: opieka nad seniorami. Priorytety szpitali to covid-19

Starzejące się społeczeństwo to problem nie tylko Polski, ale i całej Europy. Konieczne są pilne zmiany w opiece medycznej nad seniorami i trudno tutaj jednoznacznie ocenić, jaki wariant byłby optymalny i jakie zmiany byłyby najlepsze. Być może potrzebna jest pomoc pielęgniarska a nie wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek z tytułem magistra i specjalizacjami – uważa Janusz Boniecki, wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali.

– Potrzebne jest serce i pomoce pielęgniarskie żeby zadbać o pielęgnację osób starszych. To jest problem, o którym musimy mówić tu i teraz. Z Krajowego Programu odbudowy będziemy mieli do dyspozycji kilkadziesiąt miliardów i konieczne jest uwzględnienie finansowania opieki nad seniorami – mówi Boniecki w rozmowie z ISBnews.TV.

– Niestety niektórzy w ogóle nie mają predyspozycji do opieki nad seniorami. Wiele osób nie radzi sobie nie tylko fizycznie, ale i psychicznie – dodał.

Tymczasem pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w funkcjonowaniu szpitali i problem opieki senioralnej został odłożony na później podobnie zresztą, jak leczenie nowotworów i chorób kardiologicznych.

– Zmieniły się priorytety. W związku z tym szpitale mogły lepiej zaopiekować się pacjentami covidowymi, ale też w jakimś stopniu pozostałymi pacjentami. Chociaż – trzeba przyznać – w ostatnich latach zrobiliśmy bardzo duży postęp w leczeniu chorób nowotworowych i kardiologicznych – stwierdził Boniecki.

Materiał powstał w ramach debaty BFF Banking Group „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse”, której patronem medialnym było ISBzdrowie.

Polecamy pozostałe wywiady zrealizowane w ramach debaty:

Miliardy euro popłyną do ochrony zdrowia. Czy Polska dobrze je wykorzysta?

Źle informowaliśmy o COVID-19? Jakie problemy ochrony zdrowia obnażyła pandemia?

Szykują się rewolucyjne zmiany w opiece medycznej. Powody? Starzejące się społeczeństwo

(fot. pixabay)

Nasze podcasty dostępne są na SoundCloud