Miliardy euro popłyną do ochrony zdrowia. Czy Polska dobrze je wykorzysta?

O problemach w ochronie zdrowia w trakcie pandemii oraz w przyszłości rozmawialiśmy z dr Jerzym Gryglewiczem, ekspertem rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

dr. Jerzy Gryglewicz w rozmowie z ISBnews.TV ocenia również, jak Polska poradziła sobie z pandemią COVID-19? Czy problemy z kardą medyczną będą jeszcze większe po odebraniu dodatku covidowego? Jakich specjalizacji będzie brakować w przyszłości i co z tym problemy zamierza zrobić Ministerstwo Zdrowia?

Jakie szanse daje Polsce Krajowy Plan Odbudowy?

– Polska otrzyma ponad 23 mld euro dotacji oraz około 32 mld euro w formie pożyczek. Gros tych pieniędzy będzie przeznaczane na ochronę zdrowia. Ministerstwo zdrowia przedstawiło pewną koncepcję wykorzystania pieniędzy. Jeśli pieniądze będą efektywnie i racjonalnie wydatkowane są w stanie w wielu obszarach zdecydowanie poprawić jakość usług medycznych tym bardziej, że Unia Europejska wymaga od krajów członkowskich przedstawienia konkretnych rozwiązania o charakterze reformatorskim – mówi dr Jerzy Gryglewicz w rozmowie z Katarzyną Walterską.

Podkreślił, że na całym świecie, nie tylko w Polsce, dostęp do świadczeń dla osób z innymi chorobami niż koronawirus został „mocno ograniczony”. – Zdecydowanie spadła liczba zabiegów onkologicznych, chirurgicznych oraz spadła dostępność do radio i chemioterapii. Ale to co jest najgorsze i co powinno nas najbardziej niepokoić to ograniczenie dostępu do diagnostyki. O 75 proc. spadła liczba wydawanych kart DILO oraz badania, które są kluczowe przy wykrywaniu nowotworów. (…) Pacjenci trafiają do lekarzy z zaawansowaną chorobą nowotworową – podkreślił dr. Gryglewicz.

Ekspert zwrócił uwagę, że odebranie dodatku covidowego dla lekarzy nie wpłynęło na zmniejszenie kadry medycznej w Polsce. – Problemy kadrowe to zaniedbania od wielu, wielu lat. W latach 90-tych XX wieku ograniczono liczbę studentów medycyny o połowę. (…) Niepokojący jest średni wiek lekarza w Polsce, czyli blisko 60 lat w pediatrii, ginekologii, chirurgii. Ministerstwo Zdrowia analizuje sytuację i ma plan jak temu zaradzić – powiedział.

Polecamy: Źle informowaliśmy o COVID-19? Jakie problemy ochrony zdrowia obnażyła pandemia?

Szykują się rewolucyjne zmiany w opiece medycznej. Powody? Starzejące się społeczeństwo

Materiał powstał w ramach debaty BFF Banking Group „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse”, której patronem medialnym było ISBzdrowie.

Cała rozmowa z dr. Jerzym Gryglewiczem jest dostępna w SoundCloud