Źle informowaliśmy o COVID-19? Jakie problemy ochrony zdrowia obnażyła pandemia?

Pandemia wzmocniła te problemy, które w naszym systemie ochrony zdrowia były już widoczne kilka lat temu. I o których środowisko medyczne mówiło od dawna. Pokazała również, że najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoją politycy, jest zarządzanie informacją” – mówi w rozmowie z ISBnews.TV Agnieszka Szpara, główny ekspert ds. medycznych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– To, co wydarzyło się od początku trwania pandemii, to bardzo skomplikowany, nieoczywisty, i nie mający jednego źródła pochodzenia proces informacyjny, który zaburzył tak naprawdę funkcjonowanie wielu ośrodków medycznych. A, przede wszystkim, stał się zmorą i utrapieniem dla pacjentów. Nie było wiadomo, gdzie się udać po pomoc, które szpitale są COVID-owe, które nie” podkreśliła ekspertka w rozmowie z ISBnews.TV.

Poza tym do dziś nie rozwiązaliśmy – jako kraj – tematu kogo, i w jakich zakresach, testujemy. Tzn. nie wiemy tak naprawdę dokładnie, ile osób przechorowało, ile mamy ozdrowieńców, ile osób przechorowało bezobjawowo COVID. – Są jedynie szacunki – dodała.

– Wprowadzono do możliwości testowania, oprócz testów genetycznych, anty-genowe. Ale konia z rzędem temu, kto po stronie pacjenta jest w stanie zrozumieć, dlaczego pewne testy się wykonuje w określonym momencie, a dlaczego nie. Oczywiście do tego wszystkiego nakłada się również zamieszanie, związane z procesem informacji na temat szczepionek” – dodaje Szpara.

Podkreśliła, że największym problemem jest komunikacja do ludzi, do zwykłych pacjentów.

– Obiecano szczepienia w pierwszej kolejności – czyli 80+ i 70+. Kiedy się można zapisać, kiedy się nie można zapisać. Ci biedni ludzie stali często na mrozie, w dużych kolejkach po to, żeby usłyszeć informacje, że jeszcze nie są w stanie np. być zapisani na konkretny dzień, bo jest za mało szczepionek. To pokazuje, jak istotną rolę w rozwoju systemu opieki zdrowotnej ma informacja, i zarządzanie tą informacją – mówiła.

Materiał powstał w ramach debaty BFF Banking Group „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse”, której patronem medialnym było ISBzdrowie.

Cała rozmowa z Agnieszką Szparą jest dostępna w SoundCloud