Poczta Polska stawia na e-commerce, rozwija współpracę z China Post oraz AliExpress

Ponad 1 mld zł w logistykę oraz 500-600 mln zł w systemy informatyczne planuje zainwestować Poczta Polska w związku z rozwojem e-commerce. Grzegorz Kurdziel, wiceprezes Poczty Polskiej podkreślił w rozmowie z ISBnews.TV, że oprócz  przesyłek listowych, które nadal generują większość przychodów, przyszłość należy do przesyłek towarowych. 

Jeżeli chodzi o rozwój internetowego handlu transgranicznego wiele udało się już zrobić. Poczta Polska ma podpisanych kilka umów, które są realizowane z podmiotami chińskimi, takimi jak China Post, ale również bezpośrednio współpracujemy z platformą AliExpress i z tzw. konsolidatorami commerce-ów, których zadaniem jest zebranie przesyłek z towarami kupowanymi na platformach zagranicznych – mówi Grzegorz Kurdziel w rozmowie z ISBnews.TV.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Przesyłki dostarczane są dwoma ścieżkami logistycznymi. Pierwszą – dominującą – jest nadal droga lotnicza. Drugą, drogą kolejową. Wiceprezes podkreślił, że w Poczcie Polskiej e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie, zwłaszcza jeżeli chodzi o kierunek dalekowschodni.

Po 8 miesiącach tego roku mieliśmy już 21 mln przesyłek z towarami z kierunku dalekowschodniego. Dla porównania w ubiegłym roku było to 14,5 mln, czyli zanotowaliśmy prawie 150 % wzrost. To kierunek bardzo obiecujący i będziemy go rozwijać, i też – chciałbym to podkreślić – bardzo mocno stawiamy na rozwój commerce-u w drugą stronę – dodał.

Nowa logistyka Poczty Polskiej

Poczta Polska jest na etapie realizacji strategicznego projektu, który nazywa się „Nowa Architektura Sieci Logistycznych”. Pod tym kryptonimem kryje się przebudowa struktury logistycznej. Większość przychodów generowana jest przez przesyłki listowe.

To prawie 1,5 mld listów rocznie, które trzeba przyjąć, podzielić i doręczyć później. Natomiast przyszłość należy do przesyłek z towarami, dlatego też w zeszłym roku kupiliśmy nowy sorter paczkowy do naszego hubu w Zabrzu, który jest w stanie podzielić 14 tysięcy przesyłek na godzinę – mówi wiceprezes.

Dodał, że branża logistyczna jest bardzo mocno oparta na technologiach informatycznych.

Chcemy wymienić nasze kluczowe systemy informatyczne – to też będą spore inwestycje – i oczywiście chcemy wykorzystać potencjał całej naszej grupy, czyli, mamy bank, mamy firmy ubezpieczeniowe, i chcemy po prostu ukierunkować te podmioty na wszystko co jest związane z e-commerce. (…)  Polska przestaje być krajem taniej siły roboczej, dlatego w ramach tych naszych projektów logistycznych musimy postawić na automatyzację, bo bez tego po prostu przestaniemy być konkurencyjni – podsumował.