PGM Automotive wyrusza na podbój świata motoryzacyjnego

Pięciu członków Polskiej Grupy Motoryzacyjnej – polskich producentów części motoryzacyjnych – zainicjowało powołanie wspólnej marki handlowej „PGM Automotive”, która będzie zajmowała się sprzedażą nie tylko w Europie, ale i na świecie. Na temat planów rozmawialiśmy z Adamem Sikorskim, prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej.

To unikalna inicjatywa jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną w kraju, ale nie tylko. Będziemy skupiać się na eksporcie, jak i również docelowo na rynku krajowym. Uznaliśmy, że razem będzie dużo łatwiej. Będzie też taniej, bo zaoferujemy szerszą paletę produktów. Zdobywanie rynków zagranicznych, chociaż brzmi fajnie, nie należy do najtańszych. Jeśli będziemy to robić wspólnie, będziemy efektywniejsi. Liczę, że nawet mamy szansę skorzystać na spowolnieniu gospodarczym w Europie – mówi Adam Sikorski, prezes PGM w rozmowie z ISBnews.TV.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Zdaniem prezesa PGM, Polska ma szansę „przejść suchą nogą” przez spowolnienie w Europie. Obroty grupy PGM i jej członków to prawie 2 mld zł.

Nie liczę aż na takie możliwości, ale pracujemy obecnie nad biznesplanem, w którym budżet – w pierwszych 2-3 latach – ma pokryć koszty. (…)  Rynkiem testowym będzie Afryka. Liczmy na wsparcie ze strony Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Chcemy dobrze rozpoznać rynek i stworzyć struktury handlowe – mówi Adam Sikorski.

Spółkę PGM Automotive tworzy pięciu polskich producentów części motoryzacyjnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polska Grupa Motoryzacyjna: PZL SĘDZISZÓW S.A. (filtry), FA KROSNO S.A. (sprężyny gazowe), ZAP SZNAJDER BATTERIEN S.A. (akumulatory), TIP TOPOL Sp. z o.o. (zawieszenia pneumatyczne) i PELMET Sp.j. (elementy układu kierowniczego). Skład spółki będzie sukcesywnie poszerzany o kolejne podmioty z krajowym kapitałem. Przyjęto zasadę, aby pozyskiwać producentów pozostałych podzespołów i części motoryzacyjnych, by stworzyć jak najszerszą ofertę pod marką PGM.

W ramach przedsięwzięcia istotną rolę będzie odgrywać Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji (również członek Stowarzyszenia PGM), która będzie nadzorować jakość produkcji i produktów PGM. Łukasiewicz-PIMOT będzie też wspierać działalność badawczo-rozwojową uczestników projektu.