Malinowski, Pracodawcy RP: pomoc przedsiębiorcom to walka z czasem. Ten czas jest marnotrawiony

Przepisy znajdujące się w tarczach antykryzysowych są zbyt skomplikowane dla przedsiębiorców, a wnioski w wielu przypadkach odrzucane z błahych powodów, podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, w rozmowie z ISBnews.TV

Do przedsiębiorców trafiło już niemal 10 mld zł w ramach tarczy antykryzyswej. Ponad 3 mld zł przeznaczyliśmy na pożyczki dla mikroprzedsiębiorców – poinformowała w poniedziałek Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej.

Nie wygląda to tak różowo

– Sądząc po informacjach administracji państwowej, wydaje się, że jest wszystko pięknie i ładnie. Sądząc po telefonach i mailach od przedsiębiorców, wcale nie wygląda to tak różowo. Pomijając skomplikowanie tych przepisów, wcale nie wygląda to tak, że te przedsiębiorstwa dostają te pieniądze, mówi Andrzej Malinowski.

Dlatego Pracodawcy RP zwrócili się, do minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg m.in. o dokładne informacje dotyczące zakresu pomocy.

Jak podkreśla Malinowski, jesteśmy w sytuacji, w której polskim przedsiębiorcom trzeba rzucić koło ratunkowe. Każdy wie, że takie koło ratunkowe trzeba rzucać tonącemu od razu i jak najszybciej. „A u nas niestety, najpierw podsuwa się tonącemu kwestionariusz badający, czy aby delikwent potrafi pływać. Potem dopiero zaczyna się dalszy ciąg tej rozmowy” – mówił.

– Jeśli w jednym mieście, bo mamy takie dane, na kilkaset wniosków pomocowych, wszystkie zostały wypełnione źle, to prawdopodobnie nie leży to po stronie wypełniających, tylko samych wniosków i reguł, którymi trzeba się kierować przy wypełnianiu tych wniosków – komentuje Prezydent Pracodawców RP.

Time is money

Wg danych organizacji, wielu przedsiębiorców skarży się, że albo wnioski są odsyłane z powodów formalnych, albo wręcz odrzucane bez możliwości nawet odwołania się. Z kolei niektóre przepisy mówią, że trzeba czekać aż 30 dni. To zdecydowanie za długo.

Jak podkreśla Andrzej Malinowski, ci, którzy przygotowują tego typu przepisy powinni zrozumieć, że jest to walka z czasem. Bo przetrwanie to jest walka z czasem i niestety ten czas jest w tym zakresie marnotrawiony.

Polecamy: Skiba, Pekao SA: bank przekazał firmom 900 mln zł w ramach tarczy antykryzysowej