Loch, psycholog: Jakie wyzwania stoją przed nami w obliczu wojny?

„Teraz mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją – niedawna pandemia, trwająca wojna – dlatego trzeba w sposób szczególny zadbać o swoje emocje” – mówi ISBzdrowie Weronika Loch, psycholog z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. – „Ważne są bardzo podstawowe sprawy: sen, czas na odpoczynek, aktywność fizyczna oraz ograniczanie napływu informacji”.

Jak podkreśla wiele osób pracuje obecnie zdalnie, co oznacza, że muszą się nauczyć rozgraniczać czas pracy od tego prywatnego. „Zachowanie balansu jest tu bardzo ważne” – tłumaczy.

A gdzie w razie czego szukać pomocy? „Należy się zgłosić do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Na szczęście możliwości jest wiele, tym bardziej, że można także skorzystać z pomocy on-line, bo wielu specjalistów udziela takich porad. Są one tak samo skuteczne jak i spotkania face to face” – podkreśla Loch. – „Poza tym jest wiele sytuacji, kiedy forma zdalna jest wygodniejsza. To dobre rozwiązanie dla osób chorych, mających problem z poruszaniem się, przebywających za granicą itp”.

Zapytaliśmy także o to jak pomagając uchodźcom z Ukrainy jednocześnie zadbać o swój komfort psychiczny.

„Ważne jest postawienie granic. Jeśli przyjęliśmy kogoś pod swój dach to z góry określmy na jak długo i na jakich warunkach” – wyjaśnia psycholog.