Cyfryzacja i miniaturyzacja w branży biotechnologicznej. Za kilka lat badanie DNA zrobimy w domu?

Naukowcy już teraz wykorzystują specjalne urządzenia do sekwencjonują próbek DNA z mórz i oceanów, aż po lody Antarktyki badając mikrobiom. Natomiast firma GenXone zajmuje się wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nanoporowego, które jest pierwszą cyfrową technologią badań DNA.  Do końca 2020 roku spółka chce stworzyć prototyp dla służby zdrowia do badania infekcji w warunkach szpitalnych. Jeśli się to uda, będziemy mogli korzystać z tego typu narządzeń w domu. 

Chcemy udostępnić technologię, komercjalizując nasze własne aplikacje. Jeśli będziemy mieli aplikację i tego typu urządzenie, plus bazy danych umożliwiające przeprowadzenie analizy, będziemy mogli wykorzystać nasz domowy komputer, czy smartfona, żeby badać cokolwiek, co posiada DNA – mówi ISBnews.TV dr Michał Kaszuba, współzałożyciel i prezes zarządu genXone SA.

To jest urządzenie, które służy do tego, aby wykonywać sekwencjonowanie w technologii cyfrowej. To przykład cyfryzacji i miniaturyzacji w branży biotechnologicznej, w badaniach molekularnych. Technologia umożliwia wyjście z laboratoriów. Będzie można wykonywać badania w prosty sposób, dostępny dla wszystkich. Otwierają się ogromne możliwości tworzenia nowych produktów i komercjalizacji pomysłów w przyszłości – dodaje dr Michał Kaszuba.

Wideo: Borys Skrzyński, foto: pixabay

GenXone uruchomiła publiczną emisję akcji prezentując jej warunki na platformie CrowdConnect. Chce zebrać 4 mln zł na prace badawczo-rozwojowe innowacyjnego projektu o nazwie Nanobiome, którego celem jest wykonywanie zaawansowanych badań ludzkiej mikrobioty jelitowej. Docelowo genXone zamierza wprowadzić akcje na rynek NewConnect w pierwszym półroczu 2020 r.

Polecamy również: GenXone chce pozyskać do 4 mln zł w ramach equity crowdfundingu

GenXone SA działa w branży biotechnologicznej i zajmuje się wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nanoporowego (NGS) w wielu obszarach nauki i biznesu, m.in. w diagnostyce genetycznej, przemyśle spożywczym,  weterynarii, czy rolnictwie. genXone jest pierwszym partnerem handlowym Oxford Nanopore Technologies (ONT) w Polsce, który został oficjalnie certyfikowany do świadczenia usług sekwencjonowania.

W 2018 r. spółka utworzyła własne Laboratorium Genetyki Molekularnej genXone SA, które w połowie 2019 r. uzyskało status NZOZ i może świadczyć działalność leczniczą. Firma zatrudnia wybitnych specjalistów z dziedziny biologii molekularnej i medycznej, biotechnologii oraz bioinformatyki.