Technologiczni giganci zagrożeniem dla sektora bankowego

Duże firmy technologiczne z grupy GAFAA jak Google, Apple, Facebook, Amazon i Alibaba w coraz większym stopniu oferują usługi ściśle związane z sektorem bankowym. Chodzi przede wszystkim o  systemy płatności, transfer środków między użytkownikami, pożyczki biznesowe oraz ubezpieczenia to już standard w ofertach tych firm. Sektor bankowy będzie musiał w najbliższym czasie zmierzyć się ze zbliżoną ofertą usług i wysokimi standardami obsługi klienta.

Firmy technologiczne GAFAA są w przyszłości zagrożeniem dla sektora bankowego. Natomiast fintechów nie postrzegamy jako konkurencji, ale jako element, który dodaje wartość dla klientów banków. Współpracujemy z wieloma fintechami tworząc ekosystemy dla klientów – mówi Jarosław Herman, członek zarządu Banku Millennium.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Rozmowa odbyła się podczas Kongresu Bankowości Detalicznej. Uczestnicy Debaty Gigantów Bankowości stwierdzili, że największymi wyzwaniami dla banków na najbliższą przyszłość jest sprostanie wymogom nadmiernych obciążeń i regulacji, a także szukanie możliwości wzrostu rentowności oraz utrzymywania kapitałów, które pozwolą sprostać nadchodzącym regulacjom MREL. Agencja ISBnews jest patronem medialnym wydarzenia.

KONGRES BANKOWOŚCI DETALICZNEJ  to największe w Polsce cykliczne forum dyskusyjne przedstawicieli banków, regulatorów, doradców i ekspertów z zakresu bankowości detalicznej.  Od dziewięciu lat stanowi on kluczową platformę wymiany myśli i doświadczeń dla ponad 450 uczestników. Kongres skupia się na wyzwaniach sektora, identyfikuje problemy i proponuje rozwiązania stymulujące rozwój i zwiększające jego bezpieczeństwo. Jest on częścią Europejskiego Kongresu Finansowego, otwartej debaty o bezpieczeństwie finansowym i zrównoważonym rozwoju Europy i Polski.

Agencja ISBnews jest patronem medialnym wydarzenia.