Rynek dronów rozwija się dynamicznie i Polska może znaleźć w nim swoje miejsce

Rynek dronów rozwija się bardzo dynamicznie, ale nadal jest miejsce dla polskich producentów. Śląsk już dzisiaj jest ważnym regionem dla rozwoju rynku dronowego w Polsce. To na Śląsku zlokalizowany jest Centralny Europejski Demonstrator Dronów, czyli poligon dronowy, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Śląski Klaster Lotniczy uczestniczył w tej inicjatywie. 

Uważam, że Śląsk jest naturalnym miejscem rozwoju tego rynku na skalę kraju – mówił Krzysztof Krystowski, prezes Śląskiego Klastra Lotniczego w rozmowie z ISBnews.TV podczas konferencji „Building Bridges in V4 Aviation Community”.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Krystowski zwrócił uwagę, że technologie, nad który pracują członkowie Śląskiego Klastra Lotniczego są niezwykle skomplikowane.

Uczestnicy konferencji zgodnie twierdzą, że im bardziej dron jest autonomiczny, tym bardziej odpowiada na potrzeby klientów, i ciągle jest miejsce dla polskich producentów. Na świecie ten rynek ciągle się rozwija i możemy znaleźć w nim swoją niszę, głównie właśnie bazując na rozwiązaniach informatycznych – podkreślił.

Zdaniem prezesa Śląskiego Klastra Lotniczego wspólnym problemem wszystkich członków Doliny Dronowej (umowa w tej sprawie została podpisana na konferencji „Building Bridges in V4 Aviation Community”) jest przede wszystkim mała skala działania.

Potrzebna jest integracja, potrzebna jest współpraca miedzy przedsiębiorstwami, ponieważ wiele z nich to start-upy, które koncentrują się na rozwoju wiedzy, nowych technologii. Potrzebują rynku i potrzebują skali działania, ale także wspólnym głosem chcą mówić o dobrych regulacjach prawnych, chociaż pod tym względem Polska i tak jest w europejskiej czołówce – mówił Krystowski.

Jego zdaniem w Polsce jest już wiele dobrych rozwiązań i nawet wyprzedzamy Unię Europejską, ale nadal potrzebna jest zmian niektórych przepisów.

Trzeba zmienić Prawo zamówień publicznych, tak aby polskim producentom dronów łatwiej było ubiegać się o kontrakty, biorąc pod uwagę, że produkt, który sprzedają jest bardzo wysoko zaawansowanym technologicznie. Trudno tutaj wygrywać, jeżeli głównym kryterium wyboru jest cena. Musimy poszukać takich rozwiązań, które pozwolą, w sposób bezpieczny, dokonywać zakupów przez podmioty publiczne, podlegające prawu zamówień publicznych, ale też takich, które otwierają rynek dla polskich producentów – mówił Krzysztof Krystowski.

Konferencja „Building Bridges in V4 Aviation Community” odbyła się w Bielsku-Białej 25-26 listopada br. To były dwa dni rozmów na temat współpracy przemysłowej, naukowo–badawczej sektora lotniczego V4 oraz konsekwencji rewolucji przemysłu 4.0.  Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.