Zyska, MKiŚ: Edycja 4.0 'Mojego Prądu’ może uwzględnić magazyny energii i ciepła

Nowa edycja programu „Mój Prąd” zostanie uruchomiona w lipcu, natomiast kolejna, przyszłoroczna edycja może już uwzględniać dofinansowania do magazynów energii i magazynów ciepła, poinformował ISBnews.TV wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

„Od lipca chcemy uruchomić nabór w programie 'Mój Prąd 3.0′. On będzie nieznacznie zmodyfikowany w stosunku do ostatniej edycji zakończonej w grudniu 2020 r.” – powiedział Zyska w rozmowie z ISBnews.TV podczas 9. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, który odbywa się w Gdańsku w dniach 21-22 czerwca br.

Jego zakres ma zostać ogłoszony przez ministra Michała Kurtykę i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„W przyszłym roku chcielibyśmy, w skorelowaniu wejścia w życie nowej ustawy OZE związanej z rozliczeniami prosumentów, ogłosić kolejną edycję Mojego Prądu – 4.0. Plany są takie, aby w kolejnej edycji dofinansowywać także zakup magazynów energii, magazynów ciepła” – dodał wiceminister.

„Chcemy rozwinąć także program dedykowany dla operatorów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, związany z instalacją zbiorczych magazynów energii na końcówkach sieci” – wskazał także Zyska.

Przypomniał, że zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy o OZE w przyszłym roku pojawią się w polskim systemie agregatorzy, którzy będą skupować energię od prosumentów.

„Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Program wystartował w połowie 2019 r. Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Według wcześniejszych zapowiedzi, pierwsze dwa nabory „Mojego Prądu” mają przyczynić się do redukcji CO2 o 1 000 000 000 kg/rok.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews/ ISBnews.TV)

Polecamy nasze podcasty