Złoto bezpieczną przystanią

W perspektywie 2-3 lat ceny złota mogą osiągnąć poziom 3 tys. USD za uncję – ocenił w rozmowie z ISBnews.TV prezes Mennicy Skarbowej Jarosław Żołędowski.

– Według mnie, złoto ma jeszcze silny potencjał wzrostu. Myślę, że 2 tys. dolarów za uncję to perspektywa bardzo realna, w najbliższym czasie, w najbliższych kilku tygodniach, czy kilku miesiącach. W perspektywie średnioterminowej, jestem przekonany, że złoto osiągnie cenę powyżej 2,5 tys. dolarów za uncję. Myślę, że w perspektywie jeszcze bardziej odległej – na najbliższe 2-3 lata – to może być 3 tys., albo ponad 3 tys. dolarów za uncję – powiedział Żołędowski.

Polecamy: Prezes Mennicy Skarbowej: listopad był najlepszym miesiącem w historii spółki

Jego zdaniem, sytuacja na świecie, wybory w USA, pandemia COVID-19, wskaźniki makroekonomiczne „dają raczej pewność, że złoto będzie bezpieczną przystanią”.

Dodał, że od kilku miesięcy obserwuje bardzo duży popyt na złoto inwestycyjne. Także spółka Jubiler.pl należąca do Mennicy Skarbowej obserwuje zwiększony popyt na biżuterię.

– Złoto inwestycyjne jest towarem bardzo pożądanym. Coraz więcej osób indywidualnych kupuje sztabki i złote monety. Ten trend od wielu miesięcy jest bardzo silny. Myślę, że kilka najbliższych lat to czas złota. Obserwujemy stały wzrost zainteresowania osób prywatnych, osób mniej zamożnych. Polacy po prostu zauważyli, że złoto jest bardzo dobrym produkt do zabezpieczenia majątku. Złoto kupują emeryci, osoby starsze, kupują rodzice dla dzieci, kupują osoby sobie bliskie na prezent – podkreślił.

Mennica Skarbowa S.A. to wiodący dealer złota inwestycyjnego, a także innych metali i kamieni szlachetnych na polskim rynku. Zajmuje się sprzedażą, skupem i przechowaniem produktów inwestycyjnych oraz doradztwem w zakresie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.