Zdziarski, Pesa: plany na najbliższe lata to rozwój nowych technologii

Plany na najbliższe miesiące to rozwój myśli technicznej, projektowania, szeroko pojętego engineeringu, tak aby nasze pojazdy spełniały wymagania nowoczesności. Szeroko rozwijamy współpracę międzynarodową – poinformował ISBnews.TV Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesa SA. 

Kilka lat temu przygotowaliśmy – dla prędkości 160 km/h – pojazd dla PKP Intercity, który dzisiaj z powodzeniem jeździ i konkuruje z Pendolino. Konkuruje, czyli spełnia te same wymagania – podkreślił prezes w rozmowie z ISBnews.TV.

Wideo: Borys Skrzyński; fot.: materiały prasowe Pesa

Prezes Pesy podkreślił, że firma współpracuje z partnerskimi biurami projektowymi zagranicą.

Poza tym współpracujemy na poziomie komponentów do naszych pojazdów z dostawcami, podobnie jak w branży automotive. (…) Budujemy pojazdy przystosowane do lokalnych wymagań – dodał.

Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz SA to największy polski producent taboru szynowego. W swoich zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim zatrudnia prawie 4 tysiące pracowników, współpracuje z nią ponad 1500 firm zatrudniających w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Pociągi i tramwaje z PESA jeżdżą we wszystkich polskich regionach i większości dużych miast oraz kilkunastu krajach Europy. Tramwajami PESA podróżują między innymi mieszkańcy Warszawy, Moskwy, Kijowa czy Sofii. Spalinowe pojazdy tej firmy wożą np. pasażerów niemieckich kolei DB, włoskich Trenitalia, Czeskich Drah czy Kolei Białoruskich. W sumie firma uzyskała do tej pory 23 zagraniczne homologacje. Od początku stawia na własne innowacyjne projekty, w bydgoskim Dziale Badań i Rozwoju pracuje prawie 300 polskich inżynierów, designerów i konstruktorów.