Furgalski, TOR: w transporcie intermodalnym potrzebna dywersyfikacja

Transport intermodalny w Polsce rozwija się dobrze, ale trzeba bardzo mocno stawiać na dywersyfikację, czyli np. nowe ładunki w kontekście wymiany handlowej z Chinami – ocenił Adrian Furgalski prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR w rozmowie z ISBnews.TV .

Jest mina, którą można – i trzeba – rozbroić. Komisja Europejska duma nad kolejna perspektywą, na co dawać pieniądze, na co nie. W tej chwili zastanawia się, czy dawać właśnie na wsparcie transportu intermodalnego, bo w końcu takie spółki jak Cargo, jak niemieckie koleje, to spółki komercyjne, więc może nie powinniśmy dotować chociażby rozwoju punktów przeładunkowych, czy taboru. Jeśli kolej ma być konkurencyjna względem dróg, ma zabierać z dróg towary to muszą być na to pieniądze unijne – podkreślił Furgalski.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Transport intermodalny rozwija się 2-cyfrowo. Ale – zdaniem Furgalskiego – podstawa jest niska. Przypomniał, że na gorsze wyniki PKP Cargo w roku 2019 wpłynęły m.in zachwianie na rynku kontraktów drogowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad „czyściła pewne kontrakty – kilka umów zostało zerwanych”. Spadły dostawy kruszyw, poza tym  problemy na europejskim rynku stali sprawiły, że wygaszono piec w Krakowie, i tam też dostawy rudy były mniejsze.

To pokazuje, że trzeba bardzo mocno stawiać na dywersyfikację, a więc na nowe ładunki, w kontekście – po pierwsze – wymiany z Chinami, chociaż to są na razie śladowe ilości, ale absolutnie trzeba je rozwijać, zwłaszcza popracować nad tym, żeby w drogę powrotną do Chin kontenery nie jeździły puste – a dzisiaj wciąż jeżdżą puste. Trzeba też wykorzystać możliwość tranzytu przez Rosję polskich towarów do Chin – mówił Furgalski.

Pod drugie – zaznaczył Furgalski – trwają przygotowania do tego, żeby powstał Centralny Port Morski w Gdańsku i związane z tym inwestycje. PKP Cargo korzystając z funduszy unijnych zamówiło ponad 1000 platform do przewozu tego typu ładunków.

Polecamy również: PKP Cargo: przewozy kontenerowe przyszłością transportu intermodalnego 

Rozmowa odbyła się podczas II Kongresu Rozwoju Kolei 29 stycznia br. Agencja ISBnews była patronem medialnym tego wydarzenia.