Stanowisko prezesa PKOl w sprawie nowego terminu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020

Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 odbędą się w przyszłym roku – decyzją  MKOl pod tą samą nazwą.  Zmiana terminu to ważna, słuszna i odpowiedzialna decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020 – podjęta w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników, wszystkich uczestników Igrzysk i Mieszkańców Japonii – poinformował Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Thomas Bach, prezydent MKOl w rozmowach z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi – także z Polskim Komitetem Olimpijskim zawsze podkreślał, że będzie kierował się odpowiedzialnością i tak się stało.

– Wirus zmienił kalendarz wydarzeń sportowych na całym świecie – także terminarz kwalifikacji olimpijskich. Wielu sportowców ma utrudnioną możliwość treningów i pełnego przygotowania się do Igrzysk. Obowiązują nas wszystkich coraz większe ograniczenia komunikacyjne. W tych warunkach praktycznie nie ma możliwości  organizacji  Igrzysk – mówi cytowany w komunikacie szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Polski Komitet Olimpijski zaapelował do MKOl o zmianę terminu Igrzysk i taka decyzja  dziś  zapadła. Z całą pewnością  nie była ona  łatwa dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i  Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020 – Igrzyska to  ogromne przedsięwzięcie logistyczne, a  przygotowania były już praktycznie  na finiszu. Chciałbym podkreślić, że nasz apel o zmianę terminu był spójny ze stanowiskiem Ministerstwa Sportu.

Bezpośrednio i oficjalnie poinformowaliśmy  Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz  Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich o powodach naszego stanowiska.

– Z obu stron otrzymaliśmy pełne zrozumienie naszych argumentów. Janez Kocijančič – Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich poinformował mnie osobiście, że zmiana terminu Igrzysk to jedyna słuszna i konieczna decyzja w obliczu obecnej sytuacji w Europie i na świecie – dodał.

– Wszyscy mamy nadzieję, że Igrzyska Olimpijskie w przyszłym roku przebiegną bez zakłóceń. Zapewniam, że Polski Komitet Olimpijski zrobi wszystko, by umożliwić Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej jak najlepsze warunki udziału w tym wydarzeniu. Przed nami teraz nowe wyzwania organizacyjne, a przed MKOl – w porozumieniu z Międzynarodowymi Federacjami Sportowymi – konieczność stworzenia sportowych, sprawiedliwych zasad rywalizacji. Będziemy na bieżąco informować Wszystkich   o wszelkich ważnych decyzjach. Wierzę, że wspólnie uda nam się pokonać tę trudną i niezależną  od nas sytuację – podsumował Andrzej Kraśnicki.