Środków do dezynfekcji nie zabraknie. Konkurencja wymusiła spadek cen

Obecnie nie ma problemu z dostępem do surowców do produkcji środków dezynfekujących. Na początku pandemii przyczyną wzrostu cen były właśnie problemy z surowcem. Konkurencja na rynku spowodowała, że te produkty znacznie staniały – uważa Waldemar Ferschke, wiceprezes Medisept. 

– Dzisiaj możemy produkować praktycznie nieograniczoną ilość tych środków, bo surowiec mamy. Myślę, że druga fala, jeżeli wystąpi, nie będzie już takim problemem jak pierwsza, która nas po prostu zaskoczyła – powiedział Waldemar Ferschke w rozmowie z Katarzyną Walterską.

Wiceprezes podkreślił, że aby mieć pewność, że dany preparat jest faktycznie wirusobójczy, powinniśmy czytać etykiety na opakowaniach.

– Wybierajmy produkty o szerokim spektrum działania. O tym, czy dany preparat działa na wirusy, w tym na COVID-19, dowiemy się z etykiety. (…) To, że ktoś napisze, że preparat ma aktywność przeciwbakteryjną, absolutnie nie oznacza, że mamy aktywność przeciwwirusową. Żeby to uzyskać potrzebne są niezmiernie długotrwałe, niezmiernie drogie badania – dodał.

Więcej materiałów dotyczących ważnych spraw w ochronie zdrowia w serwisie ISBzdrowie

Obecnie Medisept pracuje na nową technologią dotyczącą produktów związanych z higieną rąk, o pełnym spektrum wirusobójczym. Przypomniał, że COVID-19 jest wirusem dosyć łatwym do zniszczenia.

– Gdzieś z tyłu czają się wirusy tzw. nieosłonione, takie jak Polio, Adeno, Parvo. I są to wirusy bardzo trudne do inaktywacji. Mamy taką technologię opracowaną, jesteśmy w trakcie panelu ekspertów. Myślimy również o opracowaniu nowych metody dozowania produktów np. w postaci pary, chusteczek. Mamy cały wachlarz pomysłów. Jesteśmy w trakcie badań nad produktami, które służyłyby do inaktywacji bakterii antybiotykoopornych o akronimie ESCAPE (Enterococcus sp, Staphylococcus aureus, Clostridium difficile, Acinetobacter sp, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacteriaceae – przyp. red.), które powodują zakażenia szpitalne – powiedział. 

Wiceprezes podkreślił, że zakażenia szpitalne są problemem nie tylko w Polsce. – One nadal będą i są wpisane po prostu w nowoczesną medycynę. Naszym zadaniem jest ograniczenie ich do minimum – wyjaśnił.

Madisept jest w trakcie budowy nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym m.in. ma znaleźć się pracownia mikrobiologiczna i wirusologiczna oraz w trakcie budowy nowego centrum logistycznego. – Mamy jeszcze parę pomysłów, które jeżeli uda się wdrożyć w następnym roku, to będziemy bardzo zadowoleni – podsumował.

Rozmowa odbyła się podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie w dniach 5-6 października 2020 r. Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.

Polecamy: Piróg, Biomed-Lublin: zrobiliśmy swoje, teraz badania i dopuszczenie do obrotu

Medisept Sp. z o.o. jest w 100% polskim producentem kompleksowych rozwiązań w zakresie higieny i dezynfekcji. Od 25 lat dostarcza produkty dla sektora profesjonalnego: służby zdrowia, przemysłu i firm sprzątających, a od niedawna oferuje produkty dla klienta detalicznego. W 2014 roku uruchomiła w Polsce fabrykę i innowacyjne centrum badawcze w lubelskiej strefie ekonomicznej. W 2019 roku posiadała 10% udziału rynku szpitalnego zaopatrzenia w dezynfekcję.

Wywiad z Waldemarem Ferschke jest dostępny także na naszym kanale na SoundCloud.