Piskorski, Pharmanet: apteki pomogą rzucić palenie

„W lipcu wykonano pierwsze szczepienie w aptekach. Tym samym dołączyliśmy do krajów zachodnich, gdzie opieka farmaceutyczna działa od dawna i jest to właściwie standard. Mniej więcej połowę działalności stanowią usługi, a drugą – sprzedaż leków” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

„Mamy nadzieję, że następnym krokiem będzie uruchomienie szczepienia na grypę. Raz, że trzeba wykorzystać tę infrastrukturę, która już powstała, dwa – doświadczenia innych krajów pokazują, że to bardzo podnosi poziom wyszczepialności (w Polsce jest on jeden z najniższych w Europie, bo na grypę szczepi się ok. 4 proc. – przyp red.)” – dodaje Piskorski.

Polecamy serwis ISBzdrowie 

Opieka farmaceutyczna to jednak nie tylko szczepienia – jak wynika z raportu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET opracowanego na podstawie danych PEX PharmaSequence – apteki są gotowe wdrożyć: programy profilaktyczne, wykonywanie badań kontrolnych, doradztwo w zapobieganiu uzależnieniom, doradztwo żywieniowe, dowóz leków do domu, działalność edukacyjna, spersonalizowany system dozowania leków czy nauka obsługi i wynajem sprzętu medycznego. Co ważne, usługi te zostały wskazane jako preferowane przez ponad 2100 polskich aptek biorących udział w ankiecie, przeprowadzonej na potrzeby raportu. Placówki te zadeklarowały chęć ich szybkiego wprowadzenia.

„W podobny sposób opieka farmaceutyczna rozwijała się w innych krajach. Można powiedzieć, że to rozwój organiczny” – tłumaczy Piskorski. – „Wymienione w raporcie usługi nie wymagają żadnych zmian prawnych, wystarczą chęci i dobra wola właścicieli aptek. Mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia pozwoli nam je wprowadzić”.

Jak dodaje brakuje standardów.

„Teraz będziemy nad nimi pracowali. Chcemy opracować np. program pomagający rzucić palenie. Trafi on do konsultacji do środowiska naukowego i po uzyskaniu akceptacji, czyli certyfikatu takiej usługi, wprowadzimy ją w aptekach” – zapowiada.

„Jesteśmy w przełomowym momencie. I albo – po szczepieniach na COVID – zrobimy następny krok, albo się cofniemy” – podkreśla prezes PharmaNET-u.

Jego zdaniem opieka farmaceutyczna się opłaca. „Tu są sami wygrani” – mówi wprost.

Związek wyliczył też, że świadczenie usług prozdrowotnych, to nie tylko podnosi prestiż zawodu farmaceuty, ale też przynosi realne korzyści finansowe w postaci dodatkowego dochodu, który może wynieść nawet 11 tys. miesięcznie.

Polecamy nasze podcasty