Służba wojskowa to nie łatwa droga, to nie tylko praca, to styl życia, to służba, to misja. O tym dlaczego warto kończyć szkoły wojskowe mówi ISBnews.TV gen. Piotr Krawczyk, rektor Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

– Jest sporo prawdy w tym, że młodzież coraz rzadziej wybiera uczelnie wojskowe. To także duże wyzwanie żeby ją do tego zachęcić – podkreśla gen. Piotr Krawczyk.

– Z perspektywy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie – legendarnej Szkoły Orląt – ja nie chce żeby do nas przychodzili wszyscy. To nie jest szkoła dla wszystkich. To jest uczelnia elitarna. Selekcja była ogromna i bezwzględna, nawet w czasie szkoły, zaczynało nas 102, skończyło 24 – dodał.

Obecnie proces rekrutacji wygląda inaczej. Już nie ma kilkudziesięciu kandydatów na jedno miejsce. Po weryfikacji, także lekarskiej, pozostają 2,5 osoby na jedno miejsce. – Sporym wyzwaniem jest skłonienie młodego człowieka żeby do nas przyszedł. Przeobraziliśmy się w akademiach wojskowych w zupełnie nową rzeczywistość w XXI wiek. Dajemy bardzo atrakcyjną formę edukacji. Dajemy atrakcyjny zawód, dajemy możliwości realizacji swojej pasji – podkreślił.

Jednym z aspektów, który przyciąga studentów do akademii jest nowoczesny sprzęt. Faktycznie te najnowsze technologie zaczynały swoje życie w wojsku, dopiero potem były transferowane do środowiska cywilnego.

W Lotniczej Akademii Wojskowej jest także ścieżka kształcenia personelu cywilnego.

Foto/wideo: Anna Misztal