Polska jest w pułapce energetycznej. Czy powinniśmy zbudować elektrownię jądrową?

foto: pixabay

Polska jest w pułapce jeśli chodzi o miks energetyczny. Bazuje na węglu i długo jeszcze będzie bazować, bo energetyka konwencjonalna tak po prostu jest skonstruowana – mówi ISBnews.TV Kamil Wyszkowski, prezes Global Compact Network Poland. 

Jego zdaniem ulokowanie elektrowni jądrowych nad Bałtykiem, gdzie jest stabilny system chłodzenia dla reaktora ma sens. Warto brać przykład z innych krajów, które taką technologię stosują.  – Na razie koszty pozyskiwania energii ze źródeł konwencjonalnych rosną. Sektor finansowy nie finansuje technologii wysokoemisyjnych. Przykład finansowania V bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka najlepiej pokazuje, że to się nie opłaca. Każdy kolejny minister energii będzie miał ten sam problem, czyli trzeba odejść od tych inwestycji w kierunku innych – dodał.

Polecamy również: Polska powinna „okopać się” na zeroemisyjnych technologiach

Kamil Wyszkowski uważa, że energetyka jądrowa może uchronić świat przed kryzysem klimatycznym. – Mamy bezpieczne technologie jądrowe, które można byłoby zastosować z szerszej skali i lokować w miejscach, które są bezpieczne, żeby nigdy więcej nie było katastrofy takiej jak w Elektrowni Atomowej Fukushima – dodał.

 

Foto/wideo: Borys Skrzyński