Łukasz Blichewicz, Assay: Połowa Polaków boi się jutra

Połowa Polaków boi się jutra, inflacja zjada oszczędności, wojna krępuje inwestycje. Badanie przeprowadzone przez pracownię Maison & Partners na zlecenie Grupy Assay potwierdza brak stabilizacji finansowej wśród Polaków, obawy o stan oszczędności i zmniejszony apetyt na inwestycje – mówi Łukasz Blichewicz prezes Grupy Assay w rozmowie z ISBnews.TV

Posiadanie jakichkolwiek oszczędności deklaruje 57% badanych. Połowie oszczędzających zgromadzone środki wystarczyłyby na utrzymanie się przez maksymalnie 6 miesięcy.

Średnia wartość oszczędności Polaków wyniosła niespełna 36 tys. zł i wzrosła o 20%, co w dużym stopniu odpowiada aktualnemu wskaźnikowi inflacji. Mimo realnych strat 65% badanych nadal trzyma swoje środki na koncie w banku.

Tylko niecała 1/3 Polaków inwestuje zgromadzone środki. Najpopularniejsze kategorie inwestycyjne to nieruchomości, metale szlachetne i obligacje.

Polacy pod względem otwartości na inwestycje przegrywają nie tylko z Niemcami, ale także z Rumunami. Nasi zachodni sąsiedzi mają oczywiście większe oszczędności, ale to mieszkańcy Rumunii wykazują się najbardziej pozytywnym nastawieniem i gotowością do inwestowania nawet mniejszych kwot.

Przedstawiciele wszystkich trzech badanych nacji mniej oszczędzają i inwestują ze względu na wojnę w Ukrainie i wysoką inflację. Nastroje są bardzo pesymistyczne: 50% Polaków, 58% Rumunów i 52% Niemców uważa, że ich sytuacja finansowa pogorszy się wciągu najbliższego roku.