ING Bank Śląski: Rośnie zainteresowanie pożyczkami na cele proekologiczne

Zainteresowanie pożyczkami na cele eko, takie jak np. na zakup rowerów elektrycznych, będzie rosnąć w najbliższych latach, ocenił w rozmowie z ISBnews.TV Andrzej Sowa, dyrektor Centrum Kredyty i Ubezpieczenia w ING Banku Śląskim.

– Obserwujemy, że z roku na rok rośnie wartość 'ekofinansowania’. Rynek pożyczek na zakup proekologicznych środków transportu, w tym rowerów elektrycznych, będzie rozwijał się w najbliższych latach. Pandemia spowodowała dodatkowy wzrost zainteresowania klientów zakupem takich środków transportu – powiedział Sowa w rozmowie z ISBnews.TV.

– ING wspiera możliwość sfinansowania zakupu produktów ekologicznych, w tym rowerów elektrycznych. Pożyczki dla klientów indywidualnych, są udzielane na bardzo korzystnych warunkach finansowych, z zerową prowizją i są dostępne praktycznie od ręki w kanałach elektronicznych banku – powiedział Sowa.

Polecamy: Kiedy rowery elektryczne wjadą na polskie ulice?

– W ubiegłym roku wprowadziliśmy ubezpieczenie roweru np. przed kradzieżą oraz OC. Ten produkt również zyskuje na popularności – dodał.

Z badania ING Banku Śląskiego wynika, że zdecydowana większość ankietowanych (78%) nie rozważała zakupu roweru elektrycznego. Najczęstszą przyczyną takiego wskazania była cena (45% odpowiedzi). Zdaniem 30% osób, taki rower nie poprawia kondycji fizycznej, a co piąty nie rozważał zakupu, bo nie miał wiedzy na temat e-bike’ów. Kolejne bariery, które nieco bardziej widoczne są w miastach, to sprawa bezpiecznego miejsca do przechowywania oraz miejsca do pozostawienia takiego roweru.

67% spośród jeżdżących autem deklaruje, że przynajmniej czasami mogliby zamienić samochód na rower. 30% badanych wybiera auto, bo jest „za daleko i nie dałbym rady rowerem”.

Zdaniem osób, które rozglądały się za rowerami elektrycznymi (22%), ich największymi zaletami są: możliwość pokonywania większych dystansów (50% wskazań), mniejszy wysiłek (46% wskazań) i ułatwienia podczas podjazdów (45% wskazań).

Taki zakup częściej brali pod uwagę mężczyźni niż kobiety. Rozważanie wzrasta wraz z wiekiem (do 54. roku życia) oraz wielkością miejscowości.

Odsetek osób, które rozważały zakup roweru elektrycznego oraz osób, które rozważają to w przyszłości, jest taki sam (22%). Przy czym młodzi (do 34. roku życia) częściej myślą o takim zakupie w przyszłości niż myśleli o tym wcześniej.

Zgodnie z wynikami badania, aż 40% badanych mogłoby ograniczyć przejazdy samochodem, posiadając rower elektryczny. (ISBnews/ISBnews.TV)

Polecamy nasze podcasty