Inflacja w 2021 roku. O ile wzrosną ceny towarów i usług?

Rok 2021 przyniesie wzrost cen towarów i usług w Polsce, podczas gdy pozostałe kraje Unii Europejskiej borykają się z widmem deflacji.  

– Zmiany regulowane, czyli m.in nowe opłaty czy podwyżki cen energii sprawią, że inflacja w 2021 roku będzie zdecydowanie wyższa niż oczekiwalibyśmy dla okresów występujących po silnym spowolnieniu gospodarczym. Zestawiając łączne przełożenie tych opłat regulowanych na inflację zakładam, że przez większą część roku ona będzie pozostawała w okolicach 3% – oceniła Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka PKO Banku Polskiego w rozmowie z ISBnews.TV.

Jej zdaniem, będzie to czynnik różnicujący polską gospodarkę od pozostałych krajów Unii Europejskiej, które borykają się widmem deflacji.

Inflacja wyniosła 2,3% w ujęciu rocznym w grudniu br. (wobec 3% r/r w listopadzie), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w grudniu.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7% r/r, ceny nośników energii – wzrosły o 4,6% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 8,4% r/r.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,1%, nośników energii pozostały bez zmian r/r, a paliw do prywatnych środków transportu – wzrosły o 3%.

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2,6% r/r.