Dietl, Prezes GPW zaapelował do giełd na świecie o wsparcie dla Ukrainy

Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zwrócił się do szefów giełd na świecie z apelem o przeznaczenie 0,25 proc. swoich przychodów za 2021 r. na pomoc uchodźcom z Ukrainy. GPW jako pierwsza podjęła taką decyzję, zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wówczas Zarząd GPW i Rada Giełdy zdecydowały o wsparciu inicjatyw pomagającym uchodźcom kwotą 1 mln zł, który odpowiada 0,25 proc. przychodów GPW.

– Poza względami humanitarnymi, które każą każdemu człowiekowi pomóc innemu w potrzebie, istnieje też specjalna, giełdowa okazja. Obroty na giełdach, a co za tym idzie przychody grup giełdowych zależą od zmienności. Niespotykane wydarzenia potęgują zmienność. Zaskakującym i bardzo negatywnym wydarzeniem była agresja Rosji na Ukrainę. Korelacja między zmiennością a przychodami giełd dochodzi nawet do 70 proc. (…) – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych. – Jestem przekonany, że dla Ukrainek i Ukraińców, dla rynków kapitałowych, dla wszystkich pośredników na tych rynkach, w sytuacji dużej zmienności, wsparcie jest bardzo ważne (…) – dodał Prezes Zarządu GPW.

Z szacunków wynika, że gdyby wszystkie giełdy odpowiedziały pozytywnie na apel GPW pomoc dla Ukrainy mogłaby wynieść 134 mln USD.