GPW tech to świadoma decyzja, żeby zacząć zarabiać na tworzeniu technologii dla rynku kapitałowego – powiedział ISBnews.TV Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, podczas GPW Innovation Day.
– Długo wahaliśmy się, czy robić to wewnątrz firmy, czy poprzez osobną spółkę i doszliśmy do wniosku, że musi to być osobna spółka, o innej kulturze organizacji, która będzie nastawiona na tworzenie produktów i ich sprzedawanie nam lub innym giełdom i uczestnikom rynku kapitałowego – powiedział Marek Dietl.
Prezes GPW porównał to do rozwoju cyklu państw. – Państwa rozwijają się w taki sposób, że najpierw jest import, potem imitacja a potem innowacja. I my też jesteśmy bardzo dobrzy w importowaniu technologii. Mamy najlepsze technologie na świecie i teraz chcielibyśmy przejść do etapu robienia własnych rozwiązań, często podobnych to tych, które już istnieją, ale trochę poprawionych. Mamy szereg pomysłów, które będą innowacyjne w skali świata i mam nadzieję, że odniosą sukces globalny – zaznaczył prezes GPW.
Pierwszym z rozwiązaniem jest blockchain.

– Podpisaliśmy umowę z Ministerstwem Cyfryzacji, żeby giełda stała się hubem polskiego blockchaina. Wierzymy w to, że rozwiązania, które stworzymy dla rynku kapitałowego mogą być potem zastosowane w innych obszarach funkcjonowania państwa – wyjaśnił. Drugim rozwiązaniem będzie rozwój narzędzi, które pozwolą zoptymalizować strategię inwestycyjną z uwzględnieniem kosztów transakcji.