Ciałkowska-Rysz: wyceny procedur medycznych powinny wzrosnąć o 30 proc.

Pieniędzy jest zdecydowanie za mało. Wycena procedur w medycynie paliatywnej powinna wzrosnąć i to o co najmniej o 30 proc. „na już”. Dlaczego?

Ostatniej taryfikacji dokonano w 2015 roku w oparciu o dane historyczne. Inaczej mówiąc – ceny te nie przystają do dzisiejszych realiów. Warto pamiętać, że mecycyna paliatywna jest oparta w dużej mierze na pracy ludzkiej, a przecież zarobki w tym czasie wzrosły – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Aleksandra Ciałkowska – Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Jak podkreśla borykamy się z ogromnym niedoborem kadr, w każdej dziedzinie, jednak w medycynie paliatywnej są one bardzo widoczne.

Posiłkujemy się młodymi lekarzami, rezydentami, którzy decydują się na podjęcie dodatkowej pracy w hospicjach. To trochę ratuje sytuację – wyjaśnia ekspertka.

Pytana przez nas o dlaczego w Polsce – na tle innych krajów UE – jest tak niskie zużycie leków opioidowych odpowiada: „jeśli chodzi o pacjentów onkologicznych to nie jest jeszcze tak źle. Problem zaczyna się gdy chory nie ma nowotworu, a potrzebuje leczenia przeciwbólowego. Tak jest np. w przypadku chorych na stwardnienie zanikowe boczne – nie można im wypisać leku bezpłatnie. A chorym onkologicznie można. To nierówne traktowanie pacjentów i łamanie ich praw” – podkreśla Ciałkowska – Rysz.