Ardanowski, MRiRW: na stole negocjacyjnym dodatkowe 3 mld euro dla polskiego rolnictwa

Na temat zwiększenia funduszy na polskie rolnictwo w ramach nowego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej i wsparcia rolnictwa w czasie pandemii – rozmawialiśmy z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim.

– Na stole negocjacyjnym jest zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 26,5 mld euro, z czego Polska miałaby otrzymać ok. 3 mld euro. Będziemy drugim, po Francji, największym beneficjentem – podkreślił minister rolnictwa.

Ardanowski odniósł się również do polskiej propozycji przesunięcia niewykorzystanych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na pomoc rolnikom, którzy ucierpieli przez pandemię Covid-19.

Jak wyjaśnił, 7-letni budżet Unii Europejskiej był przewidziany na inne okoliczności, które obecnie trochę się zdezaktualizowały.

– Wydaje mi się, że nasza propozycja jest logiczna. Skoro Unia Europejska nie ma nowych pieniędzy i nie oferuje jakichś istotnych kwot, zaproponowaliśmy żeby część środków przesunąć na pomoc rynkową – powiedział minister rolnictwa w rozmowie z ISBnews.TV.

Przypomniał, że Polska chciała przesunięcia ok 1 mld euro na wsparcie dla poszczególnych sektorów, które najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa, ale Komisja Europejska na razie wyraziła zgodę na 1% z tej kwoty, czyli nieco ponad 100 mln euro.

– To dużo mniej niż się spodziewaliśmy – zapewnił. 

Polecamy: Prezes PKWK: zainteresowanie Pride of Poland 2020 uzależnione od ceny ropy