Wiceprezes Rafako: liczymy na nowe kontrakty w obszarze ciepłownictwa

Rafako liczy na kolejne kontrakty w obszarze ochrony środowiska szczególnie w ciepłownictwie, niekoniecznie tego dużego systemowego, ale mniejszych ciepłowni, które w jakiś sposób będą musiały dokonać wyboru – albo przejdą na droższe paliwo, jednocześnie inwestując w nowe moce gazowe, albo będą modernizować swój obecny park małych ciepłowni węglowych – mówi ISBnews.TV Agnieszka Wasilewska- Semail, wiceprezes Rafako SA. Jej zdaniem bardzo ciekawym obszarem są też tak zwane instalacje termicznego przekształcania odpadów, czyli po prostu spalarnie. 

Wydaje nam się, że będziemy mieli niebawem ciekawą odpowiedź dla mniejszych jednostek, interesującą  z punktu widzenia zarówno ekonomicznego, jak i z punktu widzenia czasu potrzebnego na wykonanie niezbędnych modernizacji – podkreśliła wiceprezes Rafako.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Jej zdaniem bloki energetyczny w Opolu, Jaworznie,  Kozienicach, czy w Ostrołęce, to prawdopodobnie ostatnie tak duże inwestycje w moce węglowe w Polsce. To one doprowadziły polską energetykę do stanu, w którym będzie mogła funkcjonować po 2021 roku w nowych normach emisyjnych. Ale inwestycje w energetykę prawdopodobnie na tym się nie zakończą, zwłaszcza w obszarze modernizacji i dostosowania do coraz ostrzejszych norm emisji CO2.

Właśnie zakończyliśmy budowę dwóch bloków energetycznych w Opolu. Są one ciekawe, bo budowane w technologiach ultranadkrytycznych. W takiej podobnej technologii, budujemy bloki energetyczne w Jaworznie (…) Niebawem również ten blok wejdzie do systemu mocy w Polsce i zakończy się tym samym (…)  duży program modernizacji polskiej energetyki, który zakładał stworzenie kilku bloków o łącznej mocy powyżej 4 tys. MW energii – mówiła wiceprezes Rafako w rozmowie z ISBnews.TV.

Wasilewska – Semail podkreśliła, że, Rafako jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych, polską firmą technologiczną, posiadającą technologie nie tylko w obszarze węgla, ale też w obszarze innych paliw energetycznych. Stosowane technologie dają niższą emisyjność i wyższą sprawność bloków energetycznych.