Każda z naszych kopalń wymaga indywidualnego podejścia. Na przykład Sierra Gorda w Chile to bardzo wymagająca kopalnia. Zmieniliśmy politykę remontową co powoduje, że zachowujemy ciągłość produkcji na kopalni i zakładzie wzbogacania rudy. Dzięki temu lepsza jest sprzedaż i przychody. Główną bolączką która przeszkadzała Sierra Gordzie osiągnąć stabilizację finansową były przestoje – mówił ISBnews.TV  Paweł Gruza, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

– Inne kopalnie są mniejszym wyzwaniem, ale i tam prowadzimy lepszą politykę zarządzania – dodał.

Kanadyjskie aktywa KGHM są u schyłku działalności. – To kopalnie, które mają mniejsze zasoby do wydobycia, no chyba, że cena niklu znacząco odbije. Nikiel to pierwiastek, który w perspektywie 2-3 lat najbardziej zdrożeje i byc może wtedy kanadyjskie aktywa odzyskają swoją świeżość – dodał wiceprezes.

KGHM ma w Kanadzie spore zasoby, których jeszcze nie wydobywa, ale jak zaznaczył wiceprezes na tym etapie nie są przewidziane nowe inwestycje.

A jaka jest prognoza cen miedzi? – To najtrudniejsze pytanie na tym kongresie – zażartował wiceprezes i dodał, że prognozy są determinowane wieloma czynnikami i analizami. – Ale one wszystkie są nieważne jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ tweetów prezydenta Donalda Trumpa na ceny surowców na świecie. Niestety jesteśmy elementem  globalnej gospodarki i korzystamy z pozytywnych aspektów globalnego łańcuch dostaw, ale także w przypadku podwyższania temperatury sporu USA-Chiny tracimy – mówił Paweł Gruza.