Waldemar Rogowski, BIK: W 2024 r. dynamika kredytów inwestycyjnych wzrośnie nawet o 30%

– W ubiegłym roku zanotowaliśmy dodatnią, dwucyfrową dynamikę zaciągniętych kredytów przez mikroprzedsiębiorców. W porównaniu z rokiem 2022 jest to wzrost o 13,4%, natomiast w ujęciu wartościowym banki udzieliły ich na kwotę o 13,7% wyższą – powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, w rozmowie z ISBnews.TV.

Według niego, dało to możliwość wzrostu zadłużenia mikroprzedsiębiorców do 73,1 mld zł na koniec grudnia ub.r., a więc o ok. 1 mld zł w całym roku. Podkreśla, że największy udział w tym zadłużeniu mają branże usług i handlu. w tym samym okresie sprzedaż kredytów rosła najszybciej w branżach budowlanej, o 17,1%, oraz w usługowej o 14,7%.

– Na te wzrosty wpłynęło kilka czynników. Tym podstawowym były obniżające się stopy procentowe, które spowodowały spadek kosztu kredytu – dodaje.

Jego zdaniem, prognoza na 2024 r. jest w miarę optymistyczna. Oczekuje dodatnich dynamik, szczególnie w kredytach inwestycyjnych. Prognoza BIK to wzrost o 32%.

– Banki udzielą mikroprzedsiębiorcom kredytów inwestycyjnych na kwotę 3,7 mld. W naszej opinii wynika to głównie z oczekiwanego wzrostu gospodarczego – podsumowuje.

 

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud