W najbliższych latach Volvo planuje dalszy rozwój, chce zwiększać zatrudnienie, a także skalę dostaw zelektryfikowanych autobusów miejskich. Firma od lat aktywnie włącza się w rozwój transportu niskoemisyjnego – jako jedyny producent autobusów miejskich Volvo całkowicie zrezygnowało z produkcji pojazdów z napędem wyłącznie spalinowym.

– Zainwestowaliśmy w rozwój platformy produktowej oraz bazy produkcyjnej, także jesteśmy przygotowani na realizację kontraktów dla polskich miast – mówi ISBnews.tv Hakan Agnevall, prezes Volvo Buses.

O tym jakie były początki produkcji autobusów elektrycznych we Wrocławiu i nad czym obecnie pracuje koncern – mówi ISBnews.tv Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Główna fabryka Volvo zlokalizowana we Wrocławiu produkuje autobusy na całą Europę.

– To tutaj opracowujemy dokumentację techniczną i produkujemy autobusy miejskie. We Wrocławiu wspólnie z grupą ponad 1 tys. inżynierów opracowujemy projekty nowych autobusów elektrycznych i współpracujemy z ponad 130 podwykonawcami. Koncern Volvo bardzo wierzy, że elektromobilność przyczyni się do zrównoważonego rozwoju w Europie i na całym świecie – podkreśla Hakan Agnevall. 

Wrocławska fabryka to jednak nie tylko autobusy miejskie. W ubiegłym roku Volvo wprowadziło na rynek europejski nową linię autokarów do przewozów turystycznych i liniowych – wszechstronne Volvo 9700 oraz luksusowe Volvo 9900. Oba modele zaprojektowane i wyprodukowane zostały w całości we Wrocławiu i znalazły już przeszło 150 nabywców. Warto też wspomnieć, że Volvo 9900 jest laureatem prestiżowych nagród: Sustainable Bus Award 2019 oraz Red Dot Award: Product Design 2019.