– Kongres Nowej Mobilności 2019 nie jest typową konferencją branżową. To miejsce prezentacji i wypracowywania konkretnych rozwiązań, które pomogą uczestnikom skutecznie implementować nowe technologie w usługach świadczonych przez miasta na rzecz mieszkańców – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Przed Lubelskim Centrum Konferencyjnym powstała Strefa Smart, gdzie można obejrzeć najnowsze modele samochodów elektrycznych. Partnerzy Kongresu prezentują najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym pojazdy elektryczne i rozwiązania infrastrukturalne.

Można zobaczyć Volkswagena e-Craftera i e-Golfa, BMW i3, hybrydowe odmiany BMW serii 5 oraz BMW serii 2 Active Tourer, Mercedes-Benz EQC oraz Mercedes-Benz Klasy E 300 de, Teslę Model 3, Kię e-Soul, Nissana Leafa oraz Nissana e-NV200.

Formuła Kongresu jest otwarta – ograniczono panele i debaty, otwierając się na dialog w ramach ponad 30 warsztatów, spotkań okrągłego stołu, posiedzeń grup roboczych oraz sesji pytań i odpowiedzi do ekspertów rynku. Przygotowano m.in. 6 premier raportów, w tym przewodniki i instrukcje po kluczowych zagadnieniach. Wszystko, żeby wyposażyć uczestników w niezbędną wiedzę i w myśl zasady: minimum debat – maksimum dyskusji.

Uczestnicy kongresu mogą np. zapytać o wszelkie kwestie związane z projektowanymi zasadami udzielania oraz rozliczania wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, bezpośrednio przedstawicieli tej instytucji. Warsztat w formule okrągłego stołu „Wszystko o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu”, który organizowany jest wspólnie z FNT, odbędzie się już pierwszego dnia kongresu. Warsztat na temat procedury odbioru stacji ładowania, organizowany wspólnie z Urzędem Dozoru Technicznego, pozwoli natomiast uczestnikom dokładnie przeanalizować i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania.

– Elektromobilność i zrównoważony rozwój publicznego transportu zbiorowego’ to z kolei inny duży warsztat, podczas którego omówimy doświadczenia polskich przewoźników związane z elektryfikacją taboru. W zakresie pozostałych warsztatów należy wspomnieć spotkania pod nazwą ‚Sposoby audytowania transportu miejskiego’ i ‚Promocja komunikacji miejskiej w kontekście elektromobilności’ – wymienił dyrektor.

Program KNM 2019 obfituje również w premiery raportów, które jako pierwsze trafią do rąk uczestników kongresu. Zaprezentowane zostanie m.in. opracowanie „Take e-bus!”, będące szczegółową analizą uwarunkowań wprowadzania autobusów elektrycznych do obsługi 10 polskich i zagranicznych miast oraz prezentacją doświadczeń wynikających z ich zakupu i eksploatacji.

Raport „Instrukcja rozwoju ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w mieście” systematyzuje z kolei wiedzę i kataloguje niezbędne działania samorządu w zakresie planowania optymalnej siatki i lokalizacji stacji ładowania.

Pierwszego dnia Kongresu zaprezentowano „Systemy identyfikacji wizualnej elektromobilności dla miast”, czyli pakiet rozwiązań graficznych, w tym znaków poziomych i pionowych m.in. infrastruktury ładowania, miejsc postojowych czy buspasów, gotowych do umieszczenia w przestrzeni publicznej.

W programie Kongresu znalazło się także miejsce dla kilku takich sesji dyskusyjnych. Najważniejsza z nich to tzw. Panel Prezydencki „Miasta przyszłości – e-mobility RoadMap”, który zainauguruje KNM 2019 po serii wystąpień otwierających i wydarzeniu specjalnym, które dzisiaj jest jeszcze owiane tajemnicą, podano w materiale.

W ramach Kongresu Nowej Mobilności odbędą się także zamknięte posiedzenia grup roboczych PSPA, mających za zadanie wypracowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych, których implementacja przyczyni się do przyspieszania wdrażania zero- i niskoemisyjnych rozwiązań transportowych w polskich miastach.

 Deklaracja na rzecz rozwoju elektrombilności

Pierwszego dnia włodarze ponad 30 polskich miast, w tym Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Lublina, podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektrombilności.

Samorządy zadeklarowały współpracę w ramach tworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności w swoich gminach. Wyraziły gotowość do udziału w dialogu branżowym, przyczyniającym się do rozbudowy flot pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania. Wskazały także potrzebę edukacji oraz promocji rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych i zapowiedziały intensyfikację działań prowadzących do upowszechnienia pojazdów elektrycznych, zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnym.

Całemu Kongresowi będzie towarzyszy nowoczesny park produktowy, będący także miejscem spotkań B2B w ramach Stref Smart i Expo. W tym celu organizatorzy zaaranżowali ulicę Grottgera przed Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz wnętrze LCK.

Organizatorami Kongresu Nowej Mobilności 2019Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, Związek Miast Polskich, a gospodarzem Miasto Lublin. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz kilkudziesięciu polskich samorządów i instytucji. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.