Firma IAI z Izraela ma sprawdzone rozwiązania technologiczne dla sektora zbrojeniowego. Jesteśmy przekonani, że możemy zaangażować się w rozwój tego sektora w Polsce. W programie „Narew” jesteśmy gotowi na transfer technologii do Polski. Możemy udostępnić większość albo prawie wszystkie elementy systemu i współpracować z lokalnym przemysłem zbrojeniowym. Oznacza to, że jesteśmy gotowi przetransferować prawie cała technologię, krok po kroku do momentu, kiedy polski przemysł osiągnie całkowitą niezależność w produkcji systemów obronnych.-  mówi ISBnews.tv Israel Sharon, dyrektor marketingu na Europę w Israel Aerospace Industries (IAI).

Z punktu widzenia inwestora zagranicznego uważamy, że polskie instytucje i polski przemysł zbrojeniowy mają ogromne możliwości, jeżeli chodzi o produkcję i współpracę z zagranicznymi koncernami zbrojeniowymi – dodaje.

Foto/wideo: Borys Skrzyński 

– Naszą intencją jest zbudowanie trwałej i wieloletniej współpracy z polskim przemysłem w oparciu o realny transfer technologii. Najlepszym przykładem może być nasza propozycja, w której oferujemy Polsce współpracę przy programie „Narew” – podkreśla.

IAI ma bardzo dobrze rozwinięty system obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

W programie „Narew” jesteśmy gotowi na transfer technologii do Polski. Możemy udostępnić większość albo prawie wszystkie elementy systemu i współpracować z lokalnym przemysłem zbrojeniowym. Oznacza to, że jesteśmy gotowi przetransferować prawie cała technologię, krok po kroku do momentu, kiedy polski przemysł osiągnie całkowitą niezależność w produkcji systemów obronnych.

– W ramach programu „Narew” oferujemy polskim siłom zbrojnym system rakietowy Barak-MX. Jest to produkt zaawansowany technologicznie i sprawdzony operacyjnie. Polska może go kupić i używać praktycznie w dowolnym momencie. Taki transfer technologii, oznacza również utworzenie, już na początku ok. 4 tys. nowych miejsc pracy, a w perspektywie 20-30 lat 20-30 tys. miejsc pracy przy utrzymaniu i serwisie produkowanego systemu –  mówi Israel Sharon.

Transfer tak nowoczesnej technologii do Polski i rozwinięcie nowoczesnej produkcji może być bardzo atrakcyjny dla młodych, ambitnych i dobrze wykształconych ludzi, którzy chcą pracować w ciekawym sektorze, jakim jest sektor obronny.

Jego zdaniem, najważniejsze jest, że Polski budżet na obronność powinien być inwestowany w Polsce i koncepcja  współpracy IAI na tym się właśnie opiera. Gwarantujemy, że nie tylko pieniądze zostaną w Polsce, ale też będzie rozwijać się polski przemysł i powstaną nowe miejsca pracy. A jednocześnie Polska otrzyma niezależność i technologię.

– Naszym kluczowym partnerem jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Chcemy, aby współpraca opierała się w 100% na istniejących w Polsce zakładach, bo one mają ogromne możliwości. Stawiamy na to żeby transfer technologii do Polski odbywał się z korzyścią dla lokalnej społeczności i tak też widzimy naszą ofertę, którą przedstawiliśmy w MON. Zaprezentowaliśmy bardzo szczegółowy plan koncepcji współpracy, przedstawiliśmy ją polskim władzom. Deklarujemy, że nawet 90% produkcji mogłoby się odbywać w polskich zakładach – mówi Israel Sharon.

Tego typu programy zrealizowane są już w innych krajach i priorytetem IAI jest współpraca z lokalnym przemysłem. – Nie sprzedajemy i idziemy dalej. Bardzo angażujemy się w kraju, z którym współpracujemy – podkreśla.

– Nasze podejście do współpracy to przede wszystkim pełne zaangażowanie w polski sektor  zbrojeniowy i to jest kwestia, z której jesteśmy dumni. Uważam, że to jedyna możliwość dla Polski żeby mogła uzyskać niezależność w sektorze zbrojeniowym a w przyszłości nie tyko produkcji całkowicie kompletnych elementów zbrojeniowych, a także możliwość produkcji na eksport – dodaje.

– W związku z tym, że aż 90% technologii i produkcji byłaby przetransferowana do Polski, jesteśmy przekonani, że moglibyśmy w przyszłości wspólnie startować do przetargów w innych krajach na całym świecie i Polska byłaby elementem łańcucha dostaw, gdzie produkowane byłyby poszczególne elementy zamówienia – podsumowuje.

Israel Aerospace Industries (IAI Ltd.) – jest największą izraelską firmą lotniczą i zbrojeniową – zatrudnia ponad 15 000 pracowników – oraz uznanym na całym świecie liderem technologii i innowacji. Specjalizuje się w sektorach: lotniczym, kosmicznym, cybernetycznym, obrony lądowej, powietrznej i morskiej. Opracowuje zaawansowane technologie i produkuje najnowocześniejsze rozwiązania obronne dla sił zbrojnych Izraela oraz wielu innych krajów. Od 1953 roku firma dostarcza zaawansowane rozwiązania technologiczne dla klientów rządowych i komercyjnych na całym świecie – w tym: satelity, rakiety, systemy uzbrojenia i amunicji, systemy bezzałogowe i zrobotyzowane, radary, C4ISR, etc. IAI projektuje i produkuje również odrzutowce biznesowe i aerostruktury, wykonuje remonty i konserwacje samolotów komercyjnych oraz przebudowuje samoloty pasażerskie na potrzeby tankowania i ładunków. Spółka jest notowana na Tel Aviv Stock.