Tarcza antyinflacyjna. Są szczegóły pakietu o wartości 10 mld zł

Pakiet antyinflacyjny, który ma zamortyzować wzrost inflacji obejmie m.in. pięciomiesięczną obniżkę akcyzy na paliwa, zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej oraz z opłaty emisyjnej, trzymiesięczną obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23 do 8% i zniesienie akcyza na energię elektryczną, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane jest także wprowadzenie dodatku kompensacyjnego, który ma zrekompensować wzrost cen na artykuły żywnościowe.

Tarcza antyinflacyjna do 10 mld zł oszczędności 

  1. obniżka cen paliw – akcyza na poziomie minimum UE, 0% od sprzedaży detalicznej
  2. obniżka cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8% zamiast 23%)
  3. 0% akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych
  4. obniżka cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) dla gospodarstw domowych (niższy VAT (5%zamiast 23%)
  5. obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek branżowy od 400 do 1150 zł na rok w zależności od dochodu gospodarstwa domowego
  6. oszczędności w administracji i w budżecie

Paliwa będą tańsze o 30 gr/l

Premier poinformował, że od 20 grudnia na  pięć miesięcy  stawka akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2022r. do 31 maja 2022r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Wdrożone zostaną rozwiązania dot. zwolnienie z opłaty emisyjnej.

Te rozwiązania – jak podkreślił Morawiecki – mają doprowadzić do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach o 20-28 gr, nawet do 30 gr.

Wśród propozycji znalazł się też dodatek osłonowy

Rząd planuje także wprowadzenie dodatku osłonowego, który kompensowałby wzrost cen żywności. Prawo do tego dodatku ma zależeć od kryterium dochodowego. Jak wynika z wyliczeń wysokość dodatku ma wynosić od 400 zł do ponad 1 150 tys. zł rocznie w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Wypłacany ma być w dwóch ratach w 2022 r. Skorzystać z niego ma ok. 5 mln gospodarstw domowych.

– Bardzo ważny, obszar to skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy, który sprawi, że ceny żywności, które wzrosły, będą niższe. Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się. Wprowadzamy możliwy do zastosowania mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych – powiedział premier podczas konferencji prasowej.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud