Ponad 70 stacji ładowania gazem CNG w ciągu półtora roku planuje zbudować spółka dystrybucyjna PGNiG we współpracy z samorządami, poinformował wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

– Jedna ze spółek w naszej grupie, spółka dystrybucyjna, zgodnie w ustawą musi wybudować w Polsce w 70 lokalizacjach miejsca, gdzie będzie można zatankować samochód napędzany CNG, w związku z tym nie będzie bariery dla zwykłych samochodów osobowych. W ciągu półtora roku tych lokalizacji – powiedział w wywiadzie dla agencji ISBnews.TV Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

PGNiG Obrót Detaliczny skupia się na transporcie publicznym i buduje dedykowane stacje we współpracy z samorządami. – Samorządy są inwestorami. Ich spółki komunikacyjne ogłaszają przetargi na budowę takich stacji i jednocześnie na ich obsługę, czyli dostarczanie paliwa. PGNiG Obrót Detaliczny jest wykonawcą a koszty ponoszą samorządy, ale odzyskują je w cenie paliwa, która jest niższa o kilkanaście procent od ropy – powiedział.

– Nasze działania wpisują się w ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Gaz jest paliwem alternatywnym. Obok rozwoju elektromobilności wspierana jest też gazomobilność. Powstaje też fundusz transportu niskoemisyjnego. Pieniądze z funduszu będą przeznaczane na pojazdów napędzanych gazem. To samorząd będzie decydował, czy kupuje autobusy gazowe, czy elektryczne – wyjaśnił.

Pozostaje jeszcze do zniesienia ostatnia bariera, czyli akcyza na CNG, która obecnie wynosi około 11 proc. – Jesteśmy na ostatniej prostej. Akcyza ma być zerowa, co przełoży się wprost na portfele Polaków korzystających z takiego rozwiązania – powiedział Szczudło.

Tylko w tym roku spółka PGNiG Obrót Detaliczny podpisała listy intencyjne zakładające budowę infrastruktury do tankowania gazu CNG w trzech polskich miastach – Łomży, Suwałkach oraz Bielsku-Białej – poinformował wiceprezes Szczudło.

– Łomża planuje zakup 10 autobusów zasilanych ekologicznym gazem CNG, co stanowić będzie ok. 25 proc. całego taboru w mieście. Suwałki chcą kupić co najmniej 15 nowych autobusów na CNG, czyli ponad 40 proc. istniejącego taboru w mieście. Plany Bielska-Białej dotyczą zakupu 26 autobusów na gaz do końca 2020 r. – wyliczał Marcin Szczudło.

Wcześniej, na wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów zdecydowały się inne polskie miasta. Na mocy umowy z czerwca 2018 r. PGNiG OD dostarczy stołecznemu MZA ponad 54 mln m3 sprężonego gazu ziemnego w ciągu 10 lat. Paliwo będzie zasilać 110 autobusów. Umowa dotyczy także budowy największej stacji tankowania sprężonego gazu w Polsce, która jeszcze w tym roku powstanie w zajezdni przy ul. Kleszczowej w Warszawie.

– Porozumienie na dostawy CNG do Tarnowa zostało podpisane również w czerwcu ubiegłego roku. Niebawem na tarnowskie ulice wyjedzie 21 nowych autobusów oraz dwie śmieciarki. W październiku 2018 r. PGNiG OD podpisało także list intencyjny z MPK w Kielce, zakładający budowę ogólnodostępnej stacji tankowania paliw CNG do końca 2019 r. Plany przewidują, że do 2025 r. po ulicach Kielc będzie się poruszało 60 ekologicznych autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG – mówi Marcin Szczudło.