Państwa Europy Środkowo-Wschodniej odpowiadają za blisko 1/5 produkcji pojazdów UE – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Przemysł motoryzacyjny w krajach Grupy Wyszehradzkiej”.

W 2017 roku w Polsce przemysł motoryzacyjny wraz z branżami z nim kooperującymi wygenerował 730 tys. miejsc pracy i płace o wartości 5,39 mld euro. Niemal 1/3 eksportu polskiej branży motoryzacyjnej trafia do Niemiec, które aktualnie doświadczają spowolnienia gospodarczego. Czy wyzwania koniunkturalne u naszych zachodnich sąsiadów i światowe trendy zacisną hamulec ręczny dla szybko rozwijającego się sektora automotive w CEE?

– W raporcie wskazujemy na pewne różnice i podobieństwa. Obserwujemy na przykład najniższą średnią płacę w polskim przemyśle motoryzacyjnym w porównaniu z innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej. Jesteśmy natomiast liderem jeśli chodzi o produkcję części. To nas wyróżnia – mówi ISBnews.tv Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Udział polskiego przemysłu motoryzacyjnego w PKB jest na tyle niewielki, że – zdaniem Katarzyny Dębkowskiej – kryzys w Europie Zachodniej aż tak bardzo nas nie dotknie.

Foto/wideo: Borys Skrzyński