Resort finansów szykuje podatkowy restart gospodarki

W II półroczu br. Ministerstwo Finansów będzie pracować nad podatkowym restartem gospodarki. Nowe rozwiązania mają stanowić impuls inwestycyjny dla firm – poinformował ISBnews.TV Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Pierwszym z rozwiązań jest estoński CIT, którego projekt ustawy zostanie udostępniony do konsultacji społecznych najpóźniej w przyszłym tygodniu. – Poza tym będzie również pakiet innych ulg zachęcających firmy do tego, aby otwierały w Polsce zakłady produkcyjne – powiedział Sarnowski.

Polecamy: Sarnowski, wiceminister finansów: estoński CIT finansową poduszką bezpieczeństwa spółek

Jak dodał obecna sytuacja gospodarcza wymaga od firm dostosowania do warunków postcovidowych, skracają się łańcuchy dostaw, także odległość geograficzna staje się dużo większa w rozumieniu gospodarczym. – Stąd oczekiwany jest trend przenoszenia dużej części produkcji z krajów azjatyckich do krajów europejskich – powiedział.

Zależy nam na tym, aby również prawo podatkowe i przepisy dotyczące wspierania inwestycji współgrały z tym trendem – dodał.

W ocenie resortu finansów, przedsiębiorcy nie mają czasu na śledzenie zbyt wielu zmian w systemie podatkowym. – Stąd pewne uproszczenia. Z jednej strony etoński CIT a z drugiej planowana jest na styczeń przyszłego roku duża zmiana w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Bardzo zależy nam na tym, żeby jak najwięcej firm skorzystało z tej maksymalnie uproszczonej ścieżki rozliczenia podatki dochodowego w tym wypadku od osób fizycznych – powiedział Sarnowski.

Polecamy nasz kanał na SoundCloud