Rafako podbija rynki zagraniczne. Stawia na Indonezję i Bałkany

Rafako rozmawia obecnie o realizacji w Indonezji budowy kolejnych niewielkich bloków energetycznych opalanych węglem – poinformowała ISBnews.TV wiceprezes Agnieszka Wasilewska-Semail.

Obecnie realizowane dwa bloki na wyspie Lombok to nie jest koniec naszych zainteresowań tym rynkiem. W tej chwili dyskutujemy o kolejnych podobnych, niedużych blokach węglowych. Indonezja jest trochę skazana na węgiel – to są wyspy, tam nie za bardzo inne paliwo jest dostępne. Wierzymy więc, że na tamtym rynku będziemy mogli jeszcze trochę 'namieszać’ w energetyce węglowej – powiedziała Wasilewska-Semail w rozmowie z ISBnews.TV.

Obecnie Rafako uczestniczy w realizacji kontraktów na budową dwóch bloków parowych opalanych węglem w Indonezji na wyspie Lombok (2×50 MW), o wartości – jak informowała wcześniej spółka – ok. 70 mln euro.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Rafako liczy też na rozwijanie działalności na innych rynkach zagranicznych, w szczególności na Bałkanach.

Mamy bardzo silnie działające biuro inżynierskie na Bałkanach i tam widzimy bardzo duży potencjał projektowy, bo energetyka krajów bałkańskich też dostosowuje się do norm – może nie aż tak restrykcyjnych, jak w UE – niemniej jednak bardzo patrzą na to, że w przyszłości może również i te normy będę musieli spełniać. Tak więc projektów modernizacyjnych, nowych inwestycji jest tam całkiem sporo i to jest nam bardzo bliski rynek – wskazała wiceprezes.

W I półroczu ubiegłego roku udział sprzedaży zagranicznej Rafako w sprzedaży ogółem wzrósł o 23,4 pkt proc. r/r do 42,2%. Wartość sprzedaży zagranicznej za I półrocze 2019 r. zwiększyła się o 87,1% r/r do 218,84 mln zł.

Rafako jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1,27 mld zł w 2018 r.