Prof. Andrzej Matyja, CM UJ: Musimy zrobić wszystko, by stworzyć Polskę bez dymu papierosowego

– Opublikowany dzisiaj raport podsumowuje badania na temat wrażenia ludzi, wynikające z palenia, bądź rzucenia tytoniu. Raport pokazuje m.in. różnicę, jaką stwarza dla nas dym papierosowy a używanie podgrzewaczy tytoniu – powiedział, prof. dr hab. Andrzej Matyja Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z ISBnews.TV.

Według niego bardzo ważnym elementem jest to, że ten raport zwrócił uwagę agencji ds. przeciwdziałania uzależnieniom, która jakby zapomniała o nałogu palenia papierosów. Widać tam różne propozycje walki z alkoholizmem, z narkotykami, z uzależnieniem od hazardu, ale nie ma natomiast słowa o tak okropnym nałogu, jakim jest palenie papierosów.

„Wiemy, jaki palenie ma wpływ nie tylko na rozwój raka płuca, ale także inne nowotwory, na układ krążenia, prokreację, niepłodność i wiele, wiele innych elementów. Wydaje mi się, że ten raport stanie się zarzewiem i skłoni do myślenia. W tej sytuacji, jako lekarze, musimy zrobić wszystko, by stworzyć Polskę bez dymu papierosowego” – podsumował prof. Matyja.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[