Prezes KGHM: łatwo już było, zbyt duży optymizm nie jest wskazany, czasy są niepewne

KGHM Polska Miedź widzi ogromne szanse związane z rosnącym popytem na miedź m.in. w Chinach, Niemczech i Wielkiej Brytanii. A utrzymujący się stały popyt na świecie będzie miał pozytywny wpływ na wyniki spółki, poinformował ISBnews.TV prezes Marcin Chludziński.

– Trudno mi się dzielić naszymi prognozami, i naszym podejściem do rynku, są to informacje dla wrażliwe. […] Odnośnie rynku podchodzimy optymistycznie. Co do popytu, oczywiście z umiarkowanym optymizmem, bo zbyt duży optymizm nie jest wskazany – czasy są niepewne. Poza tym czasy są takie, że trudno w długiej perspektywie bardzo mocno determinować, i mówić, jak będzie. Powstrzymują się też od tego ośrodki analityczne, banki inwestycyjne. Jednak podchodzą z umiarkowanym optymizmem do takiej rzeczywistości, miesięcy, następnego roku – powiedział Chludziński w rozmowie z Katarzyną Walterską.

– Oczywiście wszystko zależy również od warunków makro. W kontekście wyników KGHM za III kwartał pomógł nam wzrost cen srebra i miedzi oraz utrzymujący się stały popyt na na te surowce na świecie” – wskazał.

– Mamy też symptomy rosnącego popytu w Chinach. Widzimy w ostatnich miesiącach wzrost importu miedzi o kilkadziesiąt procent. […]. Widzimy też plany plany ożywcze, w różnych miejscach, które są dla nas rynkami popytowymi, np. duży program pobudzania automotive w Niemczech, gdzie rząd przeznaczy 5 mld euro. Poza tym bardzo duży projekt tzw. zielonej rewolucji w Wielkiej Brytanii, który ogłosił Boris Johnson. Planowane jest potrojenie mocy wiatrowych a wiatr i turbiny wiatrowe, to dla nas również rynek sprzedaży miedzi. Bardzo się z tego cieszymy – dodał.

Zdaniem prezesa KGHM optymizm na rynku wzbudzają informacje dotyczące szczepionki na COVID-19.

Informacje, że lada chwila – jeszcze w tym roku – będzie szczepionka, pozytywnie wpływają na rynki i na gospodarkę. Po prostu uspokajają nastroje i dają nadzieje na rok przyszły – podkreślił.

Na pytanie o najważniejsze wyzwania stojące przed spółką w 2021 roku, prezes stwierdził, że kluczowa jest presja kosztowa.

Rosną ceny energii, musimy się szybciej konwertować się na kwestie związane z zieloną energią. Jest to dla nas wyzwaniem. Poza tym projekty optymalizacyjne na poziomie zakupowym, usług. Tutaj spadki kosztów są już powodowane naszymi optymalizacjami systemowymi jeśli chodzi o zakupy, czy politykę właśnie logistyczną, magazynową. I mamy następne inicjatywy, które chcemy kontynuować, po to, żeby nie tylko dane makro miały na nas wpływ, czyli np. lepsza, gorsza, cena, ale również elastyczność nasza w rynku wewnętrznym – podsumował prezes.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2019 r. miała 22,72 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews/ISBnews.TV)

Cała rozmowa z Marcinem Chludzińskim jest dostępna na SoundCloud