Obajtek, PKN Orlen: w tym roku zgłosimy roszczenia wobec Rosji

PKN Orlen szacuje straty spowodowane niedostarczeniem ropy z Rosji, które miało miejsce wiosną br. – W tym roku takie roszczenia zgłosimy – mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z ISBnews.TV podczas Kongresu 590.

Prezes PKN Orlen ujawnił także plany związane z dywersyfikacją dostaw ropy , ekspansją zagraniczną oraz  rebrandingiem stacji w Czechach i Niemczech.

– Proces rebrandingu uzupełniającego logotypy Star na rynku niemieckim i Benzina w Czechach i na Słowacji o Grupę Orlen rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa około sześciu miesięcy – powiedział Obajtek.

Według niego, na tym jednak nie koniec planowanych zmian w sieci detalicznej koncernu. – Za trzy lata logo Orlen będzie już jedynym na wszystkich naszych stacjach – dodał.

Jak podkreślił, oznacza to całkowitą zmianę podejścia do rynku detalicznego. – Jeszcze 3-4 lata temu stanowisko Orlenu było takie, że nie rozszerzamy bardziej detalu, z racji tego, że wchodzą paliwa alternatywne i nasze stacje mogą stracić na znaczeniu. Myśmy to całkowicie zmienili, bo nasze stacje to nie tylko sprzedaż paliw, ale też bardzo mocno rośnie sprzedaż pozapaliwowa – to jest stosunek 70 do 30 – powiedział Obajtek.

Prezes PKN Orlen zaznaczył, że w ciągu dwóch ostatnich lat koncern uruchomił ok. 90 stacji paliw w Polsce, a w 2020 roku planuje oddać do użytku ok. 50 kolejnych, a jeszcze przygotowanych jest ok. 80 miejsc pod kolejne lokalizacje.

Foto/wideo:Borys Skrzyński