Obajtek, PKN Orlen: procedura „stop the clock” w sprawie przejęcia Lotosu nie blokuje rozmów

PKN Orlen planuje złożyć środki zaradcze dotyczące przejęcia Grupy Lotos w Komisji Europejskiej w najbliższych dniach, niezależnie od uruchomienia przez KE procedury „stop the clock”, poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej więcej czasu na przygotowanie dodatkowych, szczegółowych informacji w procesie przejęcia kapitałowego Grupy Lotos.

–  Tzw. procedura „stop the clock” to normalna procedura i jest ona stosowana przy wielu fuzjach. W II fazie, pogłębionych analiz i Komisja Europejska żąda dodatkowych dokumentów. które wymagają np. przygotowania systemu informatycznego – wyjaśnia w rozmowie z ISBnews.TV Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. 

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 roku, podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Z kolei w kwietniu 2018 roku w gdańskiej spółce rozpoczął się proces due diligence. Natomiast w listopadzie ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację. Ostateczny wniosek trafił do Komisji na początku lipca br. Dodatkowo pod koniec sierpnia podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen, a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Rozmowa odbyła się podczas Kongresu 590. Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia