Nagrody ISBnews „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce”

6.2.2020 Gala ISBNews fot. Sylwia Olszewska

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź; Anna Milewska, prezes Skarbiec Holding; Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium; Marek Moroz, wiceprezes ds. finansowych Unimot; Witold Waśko, wiceprezes Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka; Barbara Misiewicz-Jagielak, Grupa Polpharma oraz Emil Górecki, Echo Investment zostali uhonorowani nagrodami Agencji ISBnews podczas II edycji gali „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce”.

Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach odebrali: Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty; Daniel Janusz, prezes Feerum; Krzysztof Kępiński, GSK Poland; Adam Kokoszkiewicz, Polski Standard Płatności; Krzysztof Sylwerski, Play oraz Grupa Lotos; Innogy. 

Agencja ISBnews przyznała dwie nagrody specjalne. Otrzymali je: Jacek Janiszewski, „Stowarzyszenie Integracja i Współpraca” oraz Stanisław Jarosz, prezes firmy Taurus.  Tytułem „Rewolucjonista” została nagrodzona spółka Ryvu Therapeutics.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Shadow
Slider

6.2.2020 Gala ISBNews  fot. Sylwia Olszewska/ISBnews

Podczas gali wręczone zostały dwie równorzędne nagrody w kategorii „Najbardziej Wiarygodny w Polskim Sporcie”.

W imieniu CCC statuetkę odebrał 4-krotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski a w imieniu PKN Orlen prezes Daniel Obajtek. Nagrodę wręczał  Andrzej Supron − polski zapaśnik stylu klasycznego, trener i sędzia zapaśniczy oraz Andrzej Strejlau, trener piłkarski i komentator sportowy.  

W uroczystości wziął też udział Jakub Przygoński, kierowca rajdowy, członek zespołu Orlen Team. 

Uzasadnienia nagród „Najbardziej Wiarygodny w Polskim Sporcie”

PKN Orlen – największa polska firma jest obecna przy największych sukcesach polskiego sportu. Jest partnerem siatkówki (2 mistrzostwa świata), lekkoatletyki (mistrzowie olimpijscy, świata i Europy), rajdów terenowych (mistrzostwa świata i podium Rajdu Dakar). Wspiera także Wisłę Płock (piłka ręczna oraz nożna), a także imprezy masowe (VERVA Street Racing). W 2019 r. PKN Orlen został tytularnym sponsorem zespołu F1 Alfa Romeo Racing oraz uratował przed upadkiem zespół wicemistrza Polski w siatkówce, który dziś występuje pod nazwą Verva Warszawa Orlen Paliwa.

CCC i Dariusz Miłek – firma od wielu lat aktywnie promuje sport, w tym czołową drużynę ekstraklasy koszykówki kobiet CCC Polkowice. Po wielu latach obecności w zawodowym peletonie w 2019 r. Dariusz Miłek został właścicielem pierwszej polskiej grupy kolarskiej z licencją World Tour – CCC Team. W jej barwach jeździ m.in. mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Greg Van Avermaet.

Agencja ISBnews uhonorowała firmy i instytucje prowadzące swoją działalność w sposób transparentny, uczciwy wobec kontrahentów i partnerów oraz hołdujące zasadom społecznej odpowiedzialności biznesu.

W kategorii Najbardziej Wiarygodny Prezes

Nagrodę otrzymał Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN – za konsekwentną budowę koncernu multienergetycznego, projekt budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku, działania zmierzające do zwiększenia rozpoznawalności marki Orlen w Europie i na świecie.

Najbardziej Wiarygodny w Realizacji Planów i Strategii

Nagrodę otrzymał: KGHM Polska Miedź – za zmiany w systemie zarządzania, innowacyjne inwestycje, testowanie alternatywnych i niekonwencjonalnych rozwiązań w zakresie energii, transportu i ratownictwa oraz wprowadzanie najnowocześniejszych technologii do procesu produkcyjnego. Efektem realizacji nowej strategii spółki jest wymierna poprawa wyników finansowych i produkcyjnych. Po III kw. 2019 r. zanotowano wzrost produkcji miedzi płatnej o 14% r/r, srebra o 22% r/r, a wynik finansowy spółki był wyższy o ponad 70%.

Najbardziej Wiarygodna Instytucja Finansowa

Nagrodę otrzymał Bank Millennium – za zakończoną sukcesem fuzję operacyjną z Euro Bankiem w listopadzie 2019 r. Było to jedno z najszybciej przeprowadzonych połączeń banków w Polsce. Fuzja skokowo zwiększyła potencjał rozwojowy banku – po połączeniu, na koniec 2019 r., Grupa Banku Millennium obsługiwała 2,6 mln aktywnych klientów detalicznych. Przejęcie Euro Banku jest zgodne ze strategią Banku Millennium na lata 2018-2020 i jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju instytucji, która w czerwcu 2019 r. obchodziła 30. rocznicę istnienia.

Najbardziej Wiarygodny Dostawca Usług i Rozwiązań dla Biznesu

Nagrodę otrzymał Skarbiec TFI – za aktywność na rynku produktów inwestycyjnych, promocję rozwiązania finansowego wspierającego lokowanie nadwyżek finansowych przez klientów indywidualnych, przedsiębiorców, klientów instytucjonalnych. Rozwijana przez Skarbiec TFI usługa asset management jest odpowiedzią na bieżące oczekiwania klientów poszukujących nowych form inwestycyjnych.

Najbardziej Wiarygodny w Medycynie

Nagrodę otrzymała Grupa Polpharma – to największy polski producent leków i jedna z wiodących firm farmaceutycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Należy do czołowych podmiotów inwestujących w badania i rozwój w Polsce, a swoje produkty wytwarza w kraju. Wkład Polpharmy w rozwój gospodarczy, znaczące nakłady inwestycyjne, wdrażane innowacje i działalność międzynarodowa plasują firmę w gronie narodowych czempionów.

Najbardziej Wiarygodna Spółka

Nagrodę otrzymała Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka – to jeden z czołowych producentów farb i lakierów w Polsce, od 2003 r. notowana na warszawskiej giełdzie. Jej fabryki są zlokalizowane w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Węgrzech. W 2019 r. spółka z sukcesem kontynuowała proces inwestycyjno-akwizycyjny m.in. zamykając transakcję nabycia 80% udziałów w węgierskiej spółce Poli-Farbe za ponad 100 mln zł.

Najbardziej Wiarygodny w Sektorze Paliwowym i Chemicznym

Nagrodę otrzymał Unimot – za przekraczanie prognoz finansowych i budowę wartości dla akcjonariuszy. Jak wynika ze wstępnych szacunków, w 2019 r. spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży o blisko jedną trzecią, do ok. 4,3 mld zł, a także wypracowała rekordowe zyski. Skorygowana EBITDA była o ponad 40% wyższa od prognozy przedstawionej w strategii spółki. Jednocześnie w ciągu ostatniego roku kurs akcji Unimotu na GPW wzrósł z ok. 8 zł do ok. 30 zł za walor. Spółka prowadzi również udaną ekspansję zagraniczną – budując stacje Avia na Ukrainie i eksportując oleje silnikowe Avia do Chin.

Najbardziej Wiarygodny w Sektorze Budowlanym i Deweloperskim

Nagrodę otrzymało Echo Investment – spółka deweloperska działająca od wielu lat, konsekwentnie przekształca przestrzeń miast, z sukcesem realizując wielobranżowe skomplikowane projekty. Cechuje ją wizjonerstwo, solidność i poszanowanie dla dziedzictwa kulturowego, co nie przeszkadza jej w osiąganiu stabilnego wzrostu.

Podczas tegorocznej II edycji gali nagród i wyróżnień „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce przyznane zostały dwie nagrody specjalne ISBnews oraz nagroda w kategorii Rewolucjonista

Nagrodę Specjalną ISBnews otrzymali:

Jacek Janiszewski, Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” – nagroda za stworzenie i organizację Forum Welconomy w Toruniu, którego XXVII edycja odbędzie się w marcu br. Celem konferencji jest m.in. wspieranie polskiej przedsiębiorczości, przeciwdziałanie bezrobociu oraz promocja osiągnięć polskich przedsiębiorców na arenie międzynarodowej. Stowarzyszenie organizuje akcję „Bezpieczne i ekologiczne wakacje”, edukując dzieci i młodzież w całym kraju jak spędzić bezpiecznie wakacje, szczególnie informując o zagrożeniach jakie niosą za sobą używki.

oraz

Założyciel i prezes producenta wędlin Taurus z Pilzna Stanisław Jarosz – Stanisław Jarosz został w 2019 r. powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do Rady ds. Przedsiębiorczości. Taurus wyróżnia się dbałością o jakość produkcji, bazując wyłącznie na surowcach pochodzących od rolników z okolic Pilzna. Natomiast w działalności w Radzie ds. Przedsiębiorczości Jarosz chce być rzecznikiem małych i średnich firm, walcząc przede wszystkim o ochronę tradycyjne polskich firm i polskiej kuchni przez zalewem zagranicznych koncernów i fastfoodów.

W kategorii Rewolucjonista

Nagrodę otrzymał Ryvu Therapeutics – laureat jest polską firmą biotechnologiczną rozwijającą innowacyjne małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii. Najbardziej zaawansowanym projektem spółki jest SEL120, lek dla pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Ryvu Therapeutics powstało po podziale na dwa podmioty notowanej na GPW Selvity. Akcjonariusze Selvity uznali w 2019 r. – wbrew globalnemu trendowi konsolidacji – że w dłuższym horyzoncie rozdzielenie podmiotu badawczego i usługowego pozwoli każdemu z nich osiągać lepsze wyniki i marże.

Podczas uroczystej gali „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce” w niektórych kategoriach wręczone zostały wyróżnienia.

Najbardziej Wiarygodny w Medycynie

Wyróżnienie otrzymała firma GSK Poland – po uruchomieniu jedynej na świecie linii produkcyjnej innowacyjnych leków na HIV/AIDS spółka dołączyła do innych światowych gigantów, którzy zdecydowali się ulokować swoje zakłady produkcyjne w Polsce. Dzięki temu zyska cała rodzima gospodarka dzięki m.in. wpływom podatkowym oraz stworzeniu nowych miejsc pracy.

Najbardziej Wiarygodny w Sektorze Budowlanym i Deweloperskim

Wyróżnienie otrzymała firma Feerum – to jeden z największych w Polsce producentów kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych. Ok. 80% jest przychodów generują rynki zagraniczne – Ukraina, Litwa, Tanzania. Jednym z kroków milowych dla spółki jest podpisanie pod koniec 2019 r. umowy z ukraińskim Epicentr K wartej ok. 150 mln zł, czyli prawie równej przychodom spółki za cały 2018 r.

Najbardziej Wiarygodny w Realizacji Planów i Strategii

Wyróżnienie otrzymała Grupa Lotos – za ukończenie projektu EFRA, praktycznie eliminującego ciężki olej opałowy, produkt o ujemnej marżowości, oraz instalacji do wytwarzania wodoru. W ramach strategii dywersyfikacji usług spółka podpisała w grudniu 2019 r. list intencyjny z Toyota Motor Poland w zakresie współpracy intensyfikującej prace nad rozwojem technologii wykorzystania wodoru w transporcie samochodowym.

Najbardziej Wiarygodny Dostawca Usług i Rozwiązań dla Biznesu

Wyróżnienie otrzymał Polski Standard Płatności – za lawinowy wzrost liczby transakcji BLIK-iem, dziś miliony polskich klientów banków nie wyobrażają już sobie życia bez tej formy płatności. Rok 2019 stał pod znakiem rozwoju nowych funkcjonalności systemu oraz wdrażania go w kolejnych instytucjach finansowych i nie tylko.

W kategorii Rewolucjonista

Wyróżnienie trafiło do:

Innogy – za uruchomienie w Warszawie systemu carsharingu opartego na samochodach elektrycznych, dostępnego także dla użytkowników biznesowych. Spółka uruchomiła również projekt badawczy poświęcony technologii vehicle-to-grid, dotyczący wykorzystania energii elektrycznej zgromadzonej w pojazdach elektrycznych. Celem jest analiza wpływu rozwiązań na bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej.

Play – w połowie grudnia Play rozpoczął współpracę z miastem Gdynia i uruchomił sieć 5G na obszarze aglomeracji trójmiejskiej. Wcześniej operator jako pierwszy przeprowadził rzeczywiste testy konsumenckie technologii 5G, jako pierwszy także wprowadził do swojej oferty smartfon 5G.

Najbardziej Wiarygodny w Sektorze Paliwowym i Chemicznym

Wyróżnienie otrzymała Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police – za rozpoczęcie realizacji projektu Polimerów Police, największej inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego o całkowitej wartości ponad 1,5 mld euro, czyli ok. 6,5 mld zł. Spółka skuteczne uplasowała nową emisję akcji oraz podpisała umowy z zewnętrznymi inwestorami finansowymi, którzy weszli w skład udziałowców spółki celowej realizującej projekt.