Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy Personnel Service: 8 na 10 Polaków chce pracować mniej

 – Tegoroczne wyniki barometru pracy pokazały odwrócenie trendu wartości. Dziś najbardziej pożądanym benefitem dla pracownika jest posiadanie pełnego pakietu medycznego. Na drugim miejscu jest czterodniowy tydzień pracy a na trzecim oczekiwania dodatkowego dnia wolnego w ciągu roku – mówi Krzysztof Inglot ekspert rynku pracy Personnel Service dla ISBnews.TV.

Wynika z tych badań, że 8 na 10 Polaków chce pracować mniej, najchętniej 4 dni w tygodniu.

– Oczywiście Polacy są w stanie zaakceptować skrócony tydzień pracy pod warunkiem pozostawienia tej samej stawki wynagrodzenia. Chcą pracować krócej, ale za tą samą stawkę – dodaje Inglot.

Od 60 lat w Polsce spada ilość przepracowanych godzin tygodniowo. Spadła już od ponad 50%. Starsi Polacy pamiętają jeszcze pracujące soboty.

–  Pracujemy mniej, ale wynagrodzenie per capita rośnie – zauważa ekspert.

Polacy pracują i tak więcej niż inne narody.

– Średnia Unii Europejskiej jest na poziomie 36,2 godziny na tydzień pracy. W Polsce mamy prawie 40 godzin.

Testy czterodniowego tygodnia pracy zostały już przeprowadzone w USA, Nowej Zelandii, Islandii i Wielkiej Brytanii.

– Testy pokazały, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni nie powoduje spadku efektywności pracy. Mówimy tu o stanowiskach pracy umysłowej – mówi Krzysztof Inglot

Zdaniem eksperta mamy na świecie długoterminowy trend skracania ilości godzin spędzanych w pracy.

– Patrząc na ten problem krótkookresowo widzimy, że problem inflacji daje nam przyzwolenie do tego by znaleźć sposób na niepodnoszenie wysokości wynagrodzeń, w zamian za krótszy tydzień pracy. To jest też w pewnym sensie podwyżka, bo za krótszy tydzień pracy dostajemy tyle samo pieniędzy. – tłumaczy Inglot.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[